Odbytová krize si stále vybírá daň: výroba aut v Česku klesla o sedm procent | E15.cz

Odbytová krize si stále vybírá daň: výroba aut v Česku klesla o sedm procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Propad tuzemské produkce osobních aut se za tři čtvrtletí zmírnil proti prvnímu pololetí o šest procentních bodů na sedm procent. Automobilky celkem za devět měsíců vyrobily 834 198 vozů. V samotném 3. čtvrtletí výroba vzrostla o 9,5 procenta, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.

Největší Škoda Auto vyrobila 464 231 aut, což představuje meziroční pokles skoro o sedm procent. V nošovické továrně Hyundai klesla produkce o procento na 227 742 vozů a v kolínské TPCA se snížila o 16 procent na 142 225 aut.

Vývoj výroby aut v ČR od ledna 2012 do září 2013:

výroba aut Autor: AutoSAP
Zdroj: AutoSAP

Statistiky za třetí čtvrtletí podle Jiřího Zouhara z PwC ČR potvrzují očekávání, že závěrem roku nastane zlepšení a že je odvětví pravděpodobně z nejhoršího venku.

„Přesto za celý rok 2013 očekáváme pokles výroby osobních aut o přibližně šest procent. V příštím roce by podle našich odhadů mělo dojít k nárůstu produkce o šest procent. Důvodem by měla být jednak relativně nízká srovnávací základna zejména počátku letošního roku a také mírné oživení poptávky na exportních trzích,“ dodal Zouhar.

Pokles o šest procent za celý letošní rok očekává i prezident sdružení Martin Jahn. V Česku by se tak letos podle něj mohlo vyrobit zhruba 1,1 milionu osobních aut.

Výroba aut v ČR v letech 1995 až 2012

Vývoj výroby osobních aut v ČR Autor: AutoSAP
Zdroj: AutoSAP

Kvůli ukončení výroby v letňanské Avii výrazně klesla produkce nákladních vozidel, kterých bylo vyrobeno o 45 procent méně než za leden až září loňského roku. Z celkem vykázaných 574 vyrobených aut připadalo 570 vozů na kopřivnickou Tatru, která zvýšila výrobu o 70 procent.

Produkce autobusů se zvýšila o tři procenta na 2415 vozidel a proti rekordnímu roku 2011 to znamená nižší výrobu jen o čtvrt procenta. „Pokud se potvrdí rostoucí trend výroby i ve zbývajících měsících roku, může být historicky nejvyšší roční výroba autobusů z roku 2011 v roce 2013 překonána,“ podotkl ředitel sdružení Antonín Šípek. Irisbus dosud vyrobil 2112 vozidel a SOR 271 vozů.

Motocyklů bylo za tři čtvrtletí vyrobeno 922, což je o 1065 kusů méně než ve stejném období roku 2012. Jediným výrobcem je týnecká Jawa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.