Plynovou dohodu se stále nedaří uzavřít | E15.cz

Plynovou dohodu se stále nedaří uzavřít

plyn, plynovod
plyn, plynovod
• 
ZDROJ: profimedia.cz

pap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko už dlouho doufá, že v Číně získá důležitého odběratele plynu. Přestože návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu přinesla mnoho obchodních dohod, třicetiletý kontrakt na dovoz suroviny se stále nedaří uzavřít.

Jednání o importu téměř 70 miliard krychlových metrů plynu ročně stále krachují kvůli cenovým sporům. Zatímco Moskva nabízí tisíc krychlových metrů plynu za 400 dolarů, Peking je toto množství ochoten koupit za 250 dolarů.

Čína nyní není v příliš dobré vyjednávací pozici. Její spotřeba suroviny roste, očekává se, že do roku 2030 se poptávka po plynu zčtyřnásobí na 600 miliard metrů krychlových.

Včera se navíc objevily zprávy, že průzkum čínských nalezišť břidlicového plynu vázne. Země má zřejmě největší ložiska na světě, inspirovaná americkým břidlicovým boomem je začala zkoumat v roce 2009. Průzkumy ale údajně brzdí nedostatek geologických znalostí a zkušeností s náročnou těžbou.

Autor: pap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.