Česká zbrojovky CZG prodá policii v Hongkongu tisíc Škorpionů | E15.cz

Policisté v Hongkongu měli zálusk na tisíc českých škorpionů. Vývoz znemožnila diplomacie

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Diplomatická roztržka mezi Západem a hongkongskou administrativou málem přihrála České zbrojovce Group (CZG) zajímavou zakázku. Nezávislý server Hong Kong Free Press mylně uvedl, že hongkongská policie od uherskobrodského závodu nakoupí tisíc samopalů poté, co jí sankce znemožnily nákup z americké továrny německé společnosti SIG Sauer. Skupina CZG ale následně uvedla, že vývoz zbraní do Hongkongu jí stejně jako americké továrně znemožňují pravidla, kterými se musí řídit.

Hongkongská policie si nejprve objednala tisíc samopalů typů SIG515 a MPX, ale německý výrobce se ze zakázky neradoval dlouho. Přispěchal s vysvětlením, že kontrakt musí být zrušen kvůli sankcím, které americkým firmám zakazují vyvážet zbraně do Hongkongu.

Místo toho tak hongkongská policie chtěla nakoupit tisíc samopalů Škorpion od České zbrojovky. Ale ani zde nepochodila. „Česká zbrojovka nenabídla ani neprodala žádný ze svých produktů hongkongské policii. Export skupiny Česká zbrojovka Group včetně dceřiné společnosti Česká zbrojovka se řídí českými a unijními pravidly a předpisy týkajícími se vývozu včetně platných omezení vývozu vojenského materiálu do Hongkongu,“ sdělila mluvčí CZG Eva Svobodová.

CZG prochází obdobím dynamických změn. Loni se rozhodla vstoupit na pražskou burzu a minulý týden uvedla, že kupuje konkurenční americkou společnost Colt. Ze smluvních podmínek vyplývá, že CZG získá stoprocentní podíl v Coltu za 220 milionů dolarů, zhruba 4,7 miliardy korun v hotovosti a dále za bezmála 1,1 milionu nově vydaných kmenových akcií CZG. Do pěti let chce být česká firma největším světovým výrobcem palných zbraní.

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah