Příchod akcií Aramka se odkládá | E15.cz

Příchod akcií Aramka se odkládá, problémem má být nízké ocenění

Aramco
Aramco
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Saúdskoarabský ropný gigant vstoupí na trh přinejlepším napřesrok.

Dlouho očekávaná burzovní premiéra saúdskoarabského ropného gigantu Aramco bude mít pořádné zpoždění. Plánovaný pětiprocentní balík akcií by se měl objevit na burzách nejdříve napřesrok. Ještě loni na jaře Saúdové hlásali do světa, že akcie Aramco odstartují své veřejné obchodování během letošního roku. Problémem má být nízké ocenění, jehož by i přes rostoucí ceny ropy společnost na trhu letos státní ropná firma dosáhla.

Ambicí korunního prince Mohammeda bin Salmána je totiž vydělat prodejem podílu sto miliard dolarů. Tím by burzovní hodnota celého Aramka dosáhla magického čísla dvou bilionů dolarů, tedy více než dvojnásobku firem, jako jsou Apple či Amazon. S odvoláním na své zdroje to tvrdí britský list The Financial Times. Tak vysoká cena je ale zatím nereálná.

Podle lednových odhadů konsorcia bank řídících chystanou emisi, mezi nimiž figurují finančníci z Goldman Sachs, Citi či JP Morgan, je reálná hodnota firmy zhruba poloviční. Záměr prodat část těžařské firmy projevil Rijád už přede dvěma lety. Mezitím ovšem ropa o tři čtvrtiny podražila, tehdy krvácející státní kase v Rijádu tak podstatně vzrostly příjmy. Podle pozorovatelů tak není vyloučeno, že záměr obří emise vyšumí do ztracena.

„Jednou z možností je, že Saúdská Arábie od začátku používala informaci o prodeji akcií části firmy pouze jako záložní variantu, která měla trhy uklidnit a ukázat, že země má dostatek finančních prostředků na přečkání období nízkých cen ropy,“ soudí analytik BH Securities Martin Vlček. Podobný osud stihl i obdobné snahy v oblasti zemního plynu a programu diverzifikace saúdské ekonomiky v roce 1998, kdy země čelila nízkým cenám surovin. Ve hře je prý navíc možnost, že by Saúdové neprodali balík akcií přes burzu, ale rovnou konkrétním investorům.

Kontroverze ohledně vstupu Aramka na burzu se však táhnou už několik měsíců, a to ohledně cílových burz pro jeho akcie. Zatímco jasno je o primárním parketu na saúdskoarabské burze, otazník visí nad další burzou, kterou by měl být některý z hlavních světových trhů. Rijád údajně vybírá mezi Londýnem, New Yorkem a Hongkongem. Nejvyšší šance má prozatím údajně britská burza.

Vývoj cen ropy od oznámení Saúdské arábie odprodat podíl v Aramcu (cena v dolarech za barel) Autor: E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah