Unipetrol odvolal svého předsedu představenstva | E15.cz

Unipetrol odvolal svého předsedu představenstva. Je za tím politika, míní analytik

Unipetrol
Unipetrol
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, trn

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0
Dozorčí rada petrochemické společnosti Unipetrol dnes odvolala předsedu představenstva firmy Andrzeje Modrzejewského. Ve funkci ho nahradí Krzysztof Zdziarski,  sdělil mluvčí společnosti Pavel Kaidl, bližší infromace ale deníku E15 neposkytl. Kromě Modrzejewského končí v představenstvu firmy také Robert Małłek. Novými členy vedení budou od příštího týdne Maciej Andrzej Libiszewski a Katarzyna Wośová. Novým místopředsedou představenstva je jeho dosavadní člen Tomasz Wiatrak. Podle analytika Petra Hlinomaza za změnami stojí polská vláda.  
 

Za poslední dekádu prošlo pozicí předsedy představenstva Unipetrolu šest manažerů, v průměru tedy jeden předseda představenstva vydržel jeden rok a osm měsíců. Například v tuzemské polostátní společnosti ČEZ se za poslední dekádu vystřídali jen dva ředitelé. 

Podle analytika Petra Hlinomaza pohyby ve vedení firmy souvisí s politickými vlivy, které polský stát uplatňuje v PKN Orlen, mateřské společnosti Unipetrolu. "Každá změna politických poměrů se takřka s jistotou projevuje personálními změnami na předních postech velkých společností se státní účastí. U současných změn jde patrně o ten samý příběh. Rekonstrukce polské vlády vedla nejprve k nečekané výměně na místě předsedy představenstva PKN Orlen a nový šéf představenstva začal s personálními změnami i uvnitř finanční skupiny PKN Orlen, včetně Unipetrolu," okomentoval pro E15 Hlinomaz.

PKN Orlen před nedávnem oznámila, že uspěla se svou nabídkou na odkup menšinových podílů v tuzemské firmě. Podíl PKN v Unipetrolu stoupl na více než 94 procent z dřívějších zhruba 63 procent. Akcie Unipetrolu tak mohou být staženy z obchodování na pražské burze. 

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí skupiny PKN Orlen je od roku 2005. Čistý zisk Unipetrolu loni stoupl o devět procent na rekordních 8,7 miliardy korun, tržby stouply o 39 procent na 122,5 miliardy korun.

Obsazení postu předsedy představenstvo se změnilo na začátku února také v PKN Orlen, když v jejím čele skončil Wojciech Jasiński. Některá polská média tehdy spekulovala o tom, že ho stálo místo právě vykoupení minoritních akcionářů Unipetrolu.

PKN Orlen nabízel za akcii Unipetrolu 380 korun. Získání dalších asi 31 procent ve firmě ji tak mohla vyjít v přepočtu zhruba na 21,4 miliardy korun. Taková investice se podle médií nelíbila polskému ministru energetiky Krzysztofu Tchórzewskému, se kterým měl navíc Jasiński údajně osobní spory.

Například podle polského serveru Energetyka24 však mohly změny ve vedení PKN souviset se snahou polské vlády dotlačit PKN k účasti na investicích do první jaderné elektrárny v Polsku. Polská vláda má v PKN Orlen podíl 27,5 procenta, vyplývá ze stránek firmy.

Aktuální vedení Unipetrolu budou vedle Zdziarského, Wiatraka, Libiszewského a Wośové tvořit ještě místopředseda představenstva Mirosław Kastelik a jediný Čech Tomáš Herink, kteří ve svých funkcích zůstali.

 

 

Autor: ČTK, trn

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video