Průmyslová výroba klesá pod tlakem koronaviru | E15.cz

Průmysl klesá pod tlakem viru, výroba v březnu spadla nejvíce od roku 2009

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průmyslová výroba v České republice očištěná o vliv počtu pracovních dnů zrychlila v březnu meziroční pokles na 10,8 procenta z únorových 0,9 procenta. Víc se propadla naposledy v červenci 2009 za hospodářské krize. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Průmysl v březnu 2020 ztratil řádově desetinu své obvyklé produkce, z větší části v souvislosti s přijatými opatřeními proti šíření koronaviru,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. V březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem.

Proti únoru po vyloučení sezonních vlivů se průmyslová výroba snížila o 8,7 procenta. Hodnota nových zakázek v březnu meziročně klesla o 15,7 procenta. Podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila, se ale v datech ukrývá i jedna dobrá zpráva, trh totiž čekal větší propad. „Ačkoliv se při podobném poklesu pochopitelně nedá hovořit o úspěchu, výsledek je stále znatelně lepší, než jakého průmysl dosahoval během horké fáze krize z let 2008/09,“ uvedl.

Míra propadu výroby se ale značně liší podle odvětví. Automobilový průmysl meziročně klesl o více než čtvrtinu, naopak potravinářská výroba o 6,9 procenta rostla.

Zaměstnanců průměrně evidovaných v průmyslu v březnu meziročně ubylo 2,6 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti březnu 2019 vzrostla o 3,2 procenta. Růst mezd tak oproti únoru zpomalil o více než polovinu.

Podle analytiků se propad průmyslové výroby v dubnu ještě prohloubí. 

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah