Ropný gigant BP smetla koronavirová pandemie. Propustí 10 tisíc lidí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Ropný gigant BP smetla koronavirová pandemie. Propustí 10 tisíc lidí

ČTK, vku

Britská ropná společnost BP chce propustit zhruba 10 tisíc zaměstnanců, což odpovídá asi 15 procentům celkové pracovní síly. Firmu zasáhlo zhroucení ropné poptávky doprovozené propadem ceny suroviny v době pandemie nemoci COVID-19. Generální ředitel Bernard Looney také plánuje, že zaměření podniku posune od těžby ropy a zemního plynu více k obnovitelným zdrojům energie, píše Reuters.

BP, která patří k největším těžebním společnostem světa, v současnosti zaměstnává kolem 70 tisíc lidí. Většina propuštěných zaměstnanců by měla firmu opustit ještě v letošním roce. Propouštění se dotkne hlavně zkušenějších zaměstnanců na takzvaných seniorských pozicích. BP rovněž uvedla, že zaměstnancům na vyšších pozicích letos nezvýší mzdu a že není pravděpodobné, že by někdo letos dostal roční hotovostní odměnu.

V dubnu firma oznámila, že letos sníží výdaje o 25 procent, protože koronavirová pandemie způsobila nevídaný propad poptávky po ropě. Pandemie omezila podnikání, cestování i veřejný život, a snížila tak spotřebu ropy, plynu a pohonných hmot. Dodávky ropy naopak byly na začátku pandemie mimořádně vysoké, což vytvořilo v odvětví značné problémy například v podobě přeplněných zásobníků. Cena americké ropy v dubnu poprvé klesla pod nulu.

Looney také chce, aby se ropná firma se 111letou tradicí stala pružnější a přesunula se k nízkouhlíkovým zdrojům. V květnu v rámci plánované změny struktury podniku snížil na polovinu velikost vedoucího týmu BP. Devětačtyřicetiletý Looney se ujal funkce v únoru a uvedl, že chce zrušit tradiční podnikovou strukturu, které dominuje těžba ropy a zemního plynu a divize rafinace a prodeje.

Zabrzděný autoland. Propad průmyslu nemá v české historii obdoby

Krize lázeňství. Provozovatelé letos očekávají propad tržeb o polovinu

Ropa jako na houpačce. Po prudkém poklesu cena roste, pádům do mínusu přesto nemusí být konec

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!