Ropa jako na houpačce. Po prudkém poklesu cena roste | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ropa jako na houpačce. Po prudkém poklesu cena roste, pádům do mínusu přesto nemusí být konec

bru

Ceny ropy během středečního obchodování předvedly prudký sestup následovaný silným růstem. Poté, co se ráno cena ropy Brent propadla až na 16 dolarů za barel, což je nejnižší hodnota roku 1999, ztráty následně umazávala. Vzhůru se spolu s komoditou vydal i americký dolar.

Severomořská ropa Brent prakticky všechny ranní ztráty smazala a aktuálně se pohybuje kolem 20,80 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) stoupla o 26,6 procenta na 14,65 dolaru za barel.

Růst ropy pomáhá i americkému dolaru. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, k večeru vystoupal o 0,1 procenta na 100,40 bodu. Euro k americké měně odepisovalo 0,4 procenta na 1,0818 dolaru.

Ceny ropy značně kolísají už několik dní, na začátku týdne se kontrakt na ropu WTI na dodání v květnu dostal do záporných hodnot. Jeho cena se v pondělí zastavila na ztrátě přes 300 procent na minus 37,63 dolaru za barel.

ANALÝZA: Putin musí ustát dvojitý zásah. Koronavirus a propad cen ropy

Prudký propad cen způsobily ztenčující se kapacity pro skladování ropy v USA, která se vzhledem k poklesu poptávky hromadí u dodavatelů. Opavy z dalšího propadu cen mírní mimo jiné zprávy o připravovaném omezení těžby v některých z ropných zemí.

Podle řady ekonomů je ale jen otázkou času, kdy se nedostatek kapacit na skladování ropy stane globálním fenoménem. „Směřujeme k tomu, že světové kapacity ropných tanků budou vyčerpány na konci května nebo začátku června,“ řekl agentuře Bloomberg Florian Thaler z poradenské společnosti Oilx.

Podle analytika Mizuho Bank Paula Sankeyho bude trh s ropou značně rozkolísaný i v následujících týdnech. „Dosáhneme příští měsíc ceny mínus sto dolarů za barel? Je to dost možné,“ prohlásil.

Další kolaps. Cena ropy Brent po 18 letech klesla pod 20 dolarů za barel

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!