AvtoVAZ se dostal ze ztráty | e15.cz

Ruský výrobce AvtoVAZ se vrátil do zisku, pomohly mu nové modely Lada

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší ruská automobilka AvtoVAZ se v prvním čtvrtletí díky silnému prodeji vozů Lada vrátila do zisku. Firma dnes oznámila, že vydělala 609 milionů rublů (zhruba 200 milionů korun) po ztrátě 2,8 miliardy rublů před rokem. Tržby meziročně vzrostly o 40 procent na 64,8 miliardy rublů.

Odbyt vozů Lada se zvýšil o 29 procent a tři modely této značky - Vesta, Granta a Largus - se dostaly do první desítky nejprodávanějších aut v Rusku, uvedla firma.

Ruský automobilový trh se zotavuje z propadu, který byl v uplynulých letech výsledkem slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Celkový prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o téměř 22 procent na 392.920 vozů.

AvtoVAZ dnes nicméně varoval, že dubnové výkyvy kurzů měn by mohly ve zbytku roku negativně ovlivnit ruský automobilový trh i finanční výsledky podniku. Rubl se začátkem dubna dostal pod zvýšený tlak kvůli novým americkým sankcím vůči některým ruským oligarchům.

V loňském roce se prodej osobních a lehkých užitkových aut v Rusku zvýšil asi o 12 procent na téměř 1,6 milionu vozů. Předloni o 11 procent klesl, v roce 2015 propad činil dokonce 36 procent. AvtoVAZ se kvůli slabé poptávce potýkal s vysokými ztrátami a byl nucen omezovat výrobu a snižovat počet zaměstnanců.

Prohlédněte si produkci ruské automobilky: 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah