Škoda Auto loni zvýšila provozní zisk o pětinu | E15.cz

Škoda Auto loni zvýšila provozní zisk o pětinu, dařilo se i Volkswagenu. Výhled na tento rok chybí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Provozní zisk automobilky Škoda Auto se v loňském roce zvýšil o 21 procent na 1,7 miliardy eur (46,4 miliardy korun). Výsledky podpořil vyšší objem prodeje a optimalizační a cenová opatření, které kompenzovaly vyšší náklady a vyšší výdaje na nové produkty, oznámila mateřská společnost Volkswagen.

Tržby vzrostly o 14,5 procenta na 19,8 miliardy eur (540,9 miliardy korun). Částečně k tomu pomohla počáteční konsolidace po převzetí regionální zodpovědnosti za Indii.

Již dříve automobilka uvedla, že loni dodala svým zákazníkům po celém světě 1,24 milionu vozů. Meziročně se její prodej snížil o 0,9 procenta, když v roce 2018 firma dodala 1,25 milionu aut. Jako důvod firma uvedla klesající trh s osobními vozy v Číně, klesly ale také dodávky v Indii. Na ostatních trzích dodávky aut naopak vzrostly.

Předseda správní rady Volkswagenu Herbert Diess v prohlášení uvedl, že loňský rok byl pro celou skupinu Volkswagen úspěšný. Matka české automobilky, koncern Volkswagen, loni zvýšila provozní zisk o 22 procent na 16,9 miliardy eur.

Diess varoval, že letošní rok bude obtížný, protože epidemie onemocnění způsobená novým koronavirem zatím přinese neznámé provozní a finanční problémy.  Pandemie koronaviru znemožnila koncernu odhadnout výhled na tento rok.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích a v Česku zaměstnává asi 37 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah