Škoda Auto musí zaplatit odškodné dodavateli sedaček | e15.cz

Škoda Auto musí zaplatit odškodné dodavateli sedaček. Je to vydírání, tvrdí koncern Volkswagen

Vozy Škoda připravené na export
Vozy Škoda připravené na export
• 
ZDROJ: Škoda Auto

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Automobilka Škoda Auto musí za vypovězení smlouvy o dodávkách sedačkových opěradel zaplatit odškodné dceřiné firmě svého bývalého dodavatele Prevent, konkrétně společnosti TWB. Rozhodl tak vrchní zemský soud v německém Celle. Přesné sumě se soud nevěnoval, spor se ale vede o sedm milionů eur (téměř 184 milionů korun). To je hodnota zboží, které měla Škoda převzít od dubna 2019 do konce roku 2025. Koncern Volkswagen verdikt odmítá.

„Proti Škodě má verdikt prozatím dopad jen co se týče odůvodnění. TWB ještě povede samostatnou žalobu o částku a bude muset prokázat konkrétní škodu,“ řekl Christopher Hauss z tiskového oddělení Volkswagenu. Škoda Auto odmítla věc komentovat a odkázala na koncern.

Volkswagen poukázal na to, že předchozí verdikty vyhodnotily chování TWB jako vydírání. „Verdikt vrchního zemského soudu v Celle považujeme za chybný,“ uvedl Volkswagen. Citoval také únorový verdikt vrchního zemského soudu v Düsseldorfu, který chování TWB vyhodnotil jako vydírání a vážné porušení dohody.

Škoda a její mateřská společnost Volkswagen smlouvy jednostranně vypověděly k 31. březnu minulého roku v reakci na bojkot dodávek a kvůli vyhrocenému sporu o smlouvní podmínky. Soud se nyní usnesl, že musejí dceřiné firmě Preventu TWB uhradit veškeré škody, které jí vypovězením a nemožností smlouvu naplnit vznikly a ještě vzniknou. Opěradla měla být součástí modelů Škoda Octavia, Karoq a Superb.

Soud automobilce Škoda podle DPA zároveň uložil, aby informovala o tom, na jaké náhradní dodavatele se po dubnu 2019 obrátila.

Skupina Prevent rozhodnutí soudu vítá a zopakovala, že vypovězení smluv je podle ní nedůvodné a protiprávní. Volkswagen má opačný názor, spor tedy budou rozhodovat ještě další soudy v jiných spolkových zemích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery