Trumpovy sankce vůči Íránu mohou vyhnat cenu za barel ropy na sto dolarů, tvrdí analytik | E15.cz

Trumpovy sankce vůči Íránu mohou vyhnat cenu za barel ropy na sto dolarů, tvrdí analytik

Trumpovy sankce vůči Íránu mohou vyhnat cenu za barel ropy na sto dolarů, tvrdí analytik
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

fry

Americké sankce vůči iránskému energetickému průmyslu, které vstoupí v platnost v listopadu, by mohly potenciálně způsobit růst ceny ropy nad 100 dolarů za barel. Pro CNBC to řekl Fereidun Fesharaki, zakladatel a předseda poradenské společnosti FACTS Global Energy. Uvedl také, že v současné chvíli se cena ropy drží vysoko i kvůli obchodním neshodám mezi Spojenými státy a Čínou. 

„Kdyby nebylo sankcí, myslím si, že cena za barel by se pohybovala okolo 70 dolarů. Možná i méně. Nyní je ale hrozba sankcí reálná a ceny kvůli nim porostou mnohem výše,“ uvedl Fesharaki. „Za vyšší ceny ropy můžeme vinit pouze administrativu Donalda Trumpa,“ doplnil. 

Právě rozhodnutí amerického prezidenta o odstoupení od mezinárodní dohody o omezení iránského jaderného programu vedlo k uložení sankcí do finančního, automobilového a leteckého sektoru země a také průmyslu. Podle amerického ministerstva zahraničí sankce vejdou v platnost 4. listopadu.

Írán je však v současnosti jedním z největších vývozců ropy na světě. „Jiní hlavní producenti by nemohli tak rychle uspokojit poptávku. Cena by tak radikálně vzrostla i kvůli této skutečnosti,“ řekl Fesharaki.

Zvyšování ceny ropy má podle Fesharakiho ale i další důvody. Jedním z nich jsou pokračující obchodní neshody mezi dvěma největšími ekonomikami světa. „Ceny ropy drží vysoko i makroekonomické obavy,“ řekl Fesharaki. Dokud se Spojené státy a Čína neshodnou, má podle něj cena ropy pouze stoupat. 

Autor: fry
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!