Výrobce brambůrků Bohemia se dostal ze ztráty. Zisk má však nižší, než avizoval | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Výrobce brambůrků Bohemia se dostal ze ztráty. Zisk má však nižší, než avizoval

ČTK

Přední výrobce bramborových lupínků, společnost Intersnack, loni dosáhla zisku 24,3 milionu korun. Píše to ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Povedlo se jí tak dostat z předloňské 59milionové ztráty. Její ředitel Pavel Šercl mluvil ale ještě na konci března o zisku 50 milionů. Tehdy ale společnost ještě neměla auditované výsledky. Loňské tržby vzrostly meziročně o necelá tři procenta na 1,37 miliardy korun.

Loni se společnost dostala podle dřívějších vyjádření Šercla z problémů, které způsobil hlavně tlak konkurence, zejména společnosti PepsiCo, která vyrábí brambůrky pod značkou Lay's.

Letos chce zabodovat s novou recepturou takzvaných kotlíkových brambůrek. Vyrábí se z tlustších plátků brambor, které mají šířku až dva milimetry, oproti běžným 1,1 až 1,4 milimetru. Smaží se i se slupkou při nižších teplotách delší dobu.

Brambůrky netáhnou: Výrobce Bohemia Chipsů se po letech propadl do ztráty

Trh celého odvětví v ČR dosahuje podle firmy 4,2 miliardy korun. Nejvíc se podle společnosti prodávají solené brambůrky, společnost plánuje i další inovace v sortimentu pálivých brambůrků, se kterými se na trhu uchytila PepsiCo. Například pod značkou Chio vyrábí chipsy s příchutí chilli a limetka.

PepsiCo doufá v další nárůst svých prodejů. Lay's podle generálního ředitele společnosti Josefa Neumanna mají přes 23 procentní podíl na trhu. Jak ohlásila PepsiCo, konkurovat by chtěla společnosti i v oblasti extrudovaných snacků. "Nově jsme rozšířili naše portfolio snacků o Cheetos. Jde o celosvětově známou a oblíbenou značku s dlouhou historií. Věříme, že s nimi dokážeme oslovit širokou cílovou skupinu také v Česku," dodal Neumann. Podle něj by se měli Cheetos stát v následujících pěti letech jednou z nejprodávanějších značek mezi extrudovanými snacky. 

Zisk PepsiCo překonal odhady. Společnosti se vyplatily investice do vývoje

Intersnack loni v ČR zaměstnával podle výroční zprávy 319 lidí, meziročně o 17 méně. Má továrnu v Choustníku a v Hradci Králové, vedení sídlí v Praze. Mateřská firma sídlí v Düsseldorfu. Intersnack v ČR začal působit v roce 1993, výroba brambůrek začala podle Šercla na českém území už v roce 1982 pod zemědělským družstvem. Prodává brambůrky, snacky, křupky, slané pečivo a oříšky pod značkami Bohemia, Canot, Pom-Bär a Chio.

Strážnické brambůrky: od bufetu v letním kině po továrnu za čtvrt miliardy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!