Vystoupení Británie z EU získává jasnější obrysy | e15.cz

Vystoupení Británie z EU získává jasnější obrysy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministr pro brexit David Davis dnes v britském parlamentu představil podrobnosti k vládnímu návrhu zákona, který by měl zrušit zákon o Evropských společenstvích z roku 1972, kterým se Británie stala členem předchůdce Evropské unie. Zákon by měl zároveň přenést do britského právního řádu platné normy EU, které by následně bylo možné "doplnit, zrušit či vylepšit".

Zákon, který chystá vláda premiérky Theresy Mayové v souvislosti s odchodem Británie z EU, zruší podle Davise nadřazenost unijních zákonů nad těmi britskými a poskytne podnikům i britským spotřebitelům právní jistotu v den, kdy Británie opustí EU.

Hlavním účelem normy je převést naráz do britského právního řádu asi 20.000 evropských zákonů, které by následně parlament přezkoumal a buď zachoval, upravil, nebo zcela zrušil. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba 1000 evropských norem. Unijní právo proniklo v Británii prakticky do všech odvětví života.

Klíčovou snahou britské vlády je podle dnešního Davisova prohlášení vymanit Británii z pravomocí Soudního dvora Evropské unie a vrátit moc do rukou soudů ostrovní monarchie. "Naše zákony se budou dělat v Londýně, Edinburghu, Cardiffu a Belfastu a vykládat je nebudou soudci v Lucemburku, ale soudci napříč Spojeným královstvím," řekl ministr pro brexit poslancům.

Premiérka Mayová ve středu dopisem předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi oficiálně oznámila záměr Londýna opustit EU. Zahájila tím přípravy vyjednávání podmínek takzvaného brexitu, které by mohlo začít na přelomu května a června a skončit vlastním odchodem Británie z unie na jaře 2019.

Zákon, který dnes v parlamentu Davis představil, vstoupí v platnost právě dnem odchodu Británie z Evropské unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah