Český tým pro odchod Británie z EU povede Soňa Machová, nahradí Prouzu | E15.cz

Český tým pro odchod Británie z EU povede Soňa Machová, nahradí Prouzu

ČTK

Českou skupinu zabývající se odchodem Velké Británie z Evropské unie bude koordinovat ekonomka Soňa Machová. V této roli nahradí končícího státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu. Napsaly to dnes Lidové noviny. Záměr opustit EU, pro který Britové hlasovali v referendu, Británie oficiálně oznámila ve středu. Česko chce podle premiéra Bohuslava Sobotky v jednáních o brexitu chránit práva Čechů v Británii, export a pracovní místa.

Machová bude muset podle Lidových novin ohlídat, aby až do okamžiku vystoupení Británie z unie platila pro Čechy žijící a pracující v Británii stejná pravidla jako dnes. "Odlišnosti se možná objeví v detailech technického řešení a v tom, jak velkou míru jistoty budeme od Britů potřebovat, než se začneme bavit o vztazích do budoucna. Bude nám stačit slib britské premiérky, že skutečně dodrží obsah dohody o rozchodu? Nebo budeme čekat na schválení britským parlamentem, abychom si byli skutečně jisti?" cituje deník Prouzu.

Británie zahájila odchod z EU. Sobotka hodlá bojovat za práva Čechů na Britských ostrovech

Machová vystudovala mezinárodní obchod a evropská studia na Vysoké škole ekonomické. V minulosti pracovala jako expertka na EU v pražském zastoupení Evropské komise, v Senátu, na ministerstvu financí i v diplomatických službách v Bruselu. Na Úřadu vlády působí od srpna 2014. Český tým, který bude pomáhat dojednat odchod Británie z EU, bude mít Prouza příležitost představit v závěru týdne v Bruselu na dvoudenním jednání s týmem hlavního vyjednávače EU pro brexit Michela Barniera.

Vedle úřadu vlády má odchod Británie z EU ve své gesci také třicetičlenná pracovní skupina pro brexit a reformu EU, kterou vláda zřídila loni v červnu. Zasedají v ní úředníci z ministerstev společně se zástupci průmyslu a odboráři. Tým se naposledy sešel v tomto týdnu. Předsednické křeslo si v něm vyzkoušela Machová i Jan Král, který bude od dubna po Prouzovi pověřen vedením sekce pro evropské záležitosti na úřadu vlády.

CzechInvest ponouká firmy k přesunu z Velké Británie. První tři už jsou v Česku

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!