Ranní check: Majitel Sberbank se cítí ošizen, Francie bude volit mezi extrémy

Schůze věřitelů Sberbank 6.10.2022 v budově Městského soudu v Praze

Schůze věřitelů Sberbank 6.10.2022 v budově Městského soudu v Praze Zdroj: E15 Michael Tomeš

Dobré ráno! Je 170. den roku, svátek má Milan. V tento den v roce 2023 explodovala ponorka Titan na cestě k Titanicu.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅  Rakouský majitel české Sberbank žádá balík. Podnikatel s vazbou na Děripasku se cítí ošizen

Jediný akcionář padlé tuzemské banky Sberbank, rakouská společnost Mesofa, na poslední chvíli zažádal o výplatu vysoké částky, o kterou se cítí být, podle svých slov, ošizen. Firma, kterou vlastní vídeňský byznysmen Stephan Zöchling, získala loni v červnu torzo Sberbank Europe, která byla mateřskou společností české větve banky. Automaticky se tak stala i přímým vlastníkem zbytku byznysu Sberbank v tuzemsku.

✅  Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu, vybrali si také evropskou frakci

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN). Rozhodlo o tom dnes širší vedení Starostů, řekl novinářům vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan. Piráti si loni odhlasovali, že jejich kandidátem na eurokomisaře bude dosavadní europoslanec Marcel Kolaja. Rozhodovat bude vláda.        

Podívejte se na rozhovor s Danuší Nerudovou v pořadu FLOW:

Video placeholde
Rozhovor s Danuší Nerudovou pro pořad FLOW • e15

✅  Francie bude volit mezi radikály napravo a nalevo. Trhy se kymácejí společně s Macronovou pozicí

Francouzský prezident Emmanuel Macron se rozhodnutím rozpustit Národní shromáždění a vyhlásit předčasné volby dostal do svízelné situace. Většinový volební systém, který v zemi dlouho bránil úspěchu extremistů, se tentokrát změnil v past. V průzkumech nyní vede nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové a na druhém místě je levicová Nová lidová fronta, do které se řadí i radikál Jean-Luc Mélenchon. Některé Francouze tak může ve druhém kole čekat velmi obtížná volba.        

✅  Německý fotbalový sen. Euro 2024 snad zemi přinese ekonomickou vzpruhu

Německo opět žije fotbalem a doufá, že evropské mistrovství v nejoblíbenějším sportu planety ho ekonomicky nakopne, abychom použili fotbalovou hantýrku, která už zase ovládla jazyk veřejného prostoru. A nakopnutí už dva roky stagnující německá ekonomika opravdu potřebuje.

Stane se dnes: 

  • Začíná dvoudenní konference Digitální Česko 2024
  • Koná se briefing ministra práce a sociálních věcí Jurečky po jednání se zástupci sociálních partnerů k situaci v Liberty Ostrava
  • Maďarská centrální banka oznámí rozhodnutí k měnové politice
  • Soud pokračuje v projednání případu psychiatra Jana Cimického, který čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání