Babišův fond Hartenberg prodal svou první realitní investici | E15.cz

Babišův fond Hartenberg prodal svou první realitní investici

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hartenberg Holding prodal největší kancelářský park v Ostravě Orchard Office Park společnosti BHS Real Estate Fund. Hodnota transakce přesáhla 1,4 miliardy korun. Orchard nabízí 34.000 metrů čtverečních moderních kanceláří ve třech budovách a dokončen byl v roce 2009. Hartenberg, který patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), o tom informoval v pondělí.

"Orchard byl naší první investicí do nemovitostí a dosažené výsledky překonaly náš původní investiční záměr. Obsazenost prostor jsme zvýšili z 80 na 95 procent," uvedl investiční manažer Hartenberguzodpovědný za projekt Byron Barker. "Vzhledem k tomu, že jsme naplnili své cíle, jsme se rozhodli alokovat kapitál do dalších projektů, které brzy představíme," doplnil spolumajitel společnosti Hartenberg Jozef Janov.

Fond soukromého kapitálu Hartenberg založil Babiš spolu s Janovem, bývalým investičním ředitelem skupiny Penta. Fond investoval mimo jiné do zdravotnického byznysu nákupem klinik asistované reprodukce, vlastní také třeba většinový podíl v Poliklinice Modřany. Loni koupil majoritní podíl v největším středoevropském internetovém prodejci spodního prádla Astratex. Působí rovněž v biotechnologii či potravinářství.

Hartenberg spadá pod firmu SynBiol. Její akcie a rovněž akcie společnosti Agrofert vložil Babiš předloni v únoru kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Podle pondělních informací Deníku N společnost Hartenberg Holding vykázala za rok 2016 ztrátu 32 milionů korun, v roce 2017 ztráta klesla na osm milionů korun a za loňský rok se hospodaření firmy přehouplo do zisku. "V roce 2018 bude už zisk ve stovkách milionů korun," řekl Deníku N Janov. "Měli jsme více výnosů z jednotlivých projektů - dividendy, úrokové výnosy," dodal.

Kupující BHS Real Estate Fund je fond kvalifikovaných investorů, založený obchodníkem s cennými papíry BH Securities, podle českého právního řádu a administrovaný investiční společností Amista.

Investoři mají možnost zhodnotit peníze ve fondu prostřednictvím investic do komerčních nemovitostí, primárně do kancelářských budov na území ČR a Slovenska. V roce 2018 fond koupil kancelářskou budovu Oregon House v Praze 5 na Zličíně. "Komerční nemovitosti poskytují, v porovnání s těmi rezidenčními, atraktivní výnos z nájmů," uvedl za zakladatele fondu BHS Pavel Borovička.

Autor: ČTK