Byty v Praze dál zdražují, průměrná cena při prodeji vzrostla meziročně o pětinu

Klíčový projekt Ekospolu v Praze-Hostivaři.

Klíčový projekt Ekospolu v Praze-Hostivaři. Zdroj: Ekospol

Návrat do centra.V bývalém areálutovárny TeslaVršovice mávzniknout RezidenceVršovice více nežs 260 byty. Až čtvrtinubytů mají tvořitgarsoniéry, počítá sei s řadou loftovýchbytů. Výstavbu chceCrestyl zahájit užletos na podzim
reality, byty
Sidi, Byty Malešice
panelové domy, reality, byty
Byty U Dubu
13
Fotogalerie

Průměrná cena prodaného bytu v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 69 517 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně stoupla o 5,3 procenta. Vyplývá to ze společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group, které dnes firmy zveřejnily na tiskové konferenci. Zhruba třetina prodaných bytů připadala na Prahu 9.

"Tlak na trhu s novými byty, který je na jedné straně dán relativně vysokým zájmem po novém bydlení a na druhé straně snižující se zásobou nových bytů, se odrazil v dalším omezení nabídky, ale také v nárůstu průměrné ceny za prodaný byt," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

V segmentu pod 60 tisíc korun za metr čtvereční, tedy v nejnižších cenových relacích, podle Sourala developeři ve třetím čtvrtletí neprodali ani 30 procent nových bytů.

Počet nabízených bytů na trhu se meziročně snížil o třetinu na 4300. "Blížíme se k hranici čtyř tisíc bytů, kterou považuji za kritickou. Aby byla situace na trhu stabilní, je potřeba zásoba bytů mezi šesti a sedmi tisíci. Zlomovým obdobím bylo léto loňského roku, kdy se nabídka dostala pod hranici šest tisíc bytů. Pak se to utrhlo. Od tohoto okamžiku klesá nabídka a strmě stoupají ceny," doplnil Soural.

Počet prodaných bytů ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 14,7 procenta na 1450. Srovnání vychází ze staré metodiky, kdy byly až do konce loňského roku jako prodané započítávány i byty bez vydaného územního rozhodnutí. "Bez nich by byl pokles jen o 3,3 procenta," dodal Soural.

Podívejte se na aktuální realitní projekty v Praze: