Chátrající Nuselský pivovar ožije. Nabídne stovky bytů i místa k odpočinku 

V památkově chráněných budovách pivovaru vyroste sedmdesát bytů včetně výrazně atypických, kdy byt propojí několik pater historické budovy.

V památkově chráněných budovách pivovaru vyroste sedmdesát bytů včetně výrazně atypických, kdy byt propojí několik pater historické budovy. Zdroj: Penta

Pivovar je památkově chráněný, a také proto bude jeho přestavba technologicky i finančně náročná. Historie objektu, který dlouho patřil k největším pivovarům ve střední Evropě, začala na začátku 18. století. 
Území, kde budovy pivovaru chátrají, leží v atraktivní lokalitě v potoka Botič na pomezí Nuslí a Vinohrad.
Pivo se v Nuslích přestalo vařit v roce 1960. Do roku 1976 už fungovala jen sladovna pro Smíchovský pivovar.
Nuselský pivovar
Nuselský pivovar
12
Fotogalerie

Veřejnosti dlouho nepřístupné území se promění v novou městskou čtvrť. Společnost Penta za 2,3 miliardy korun revitalizuje areál bývalého Nuselského pivovaru na pomezí pražských čtvrtí Nusle a Vinohrady. Letos zahájí rekonstrukci historické budovy, bytové domy již na místě staví. Návrh přestavby samotného pivovaru je dílem ateliéru CMC Architects Davida Chisholma. Soutěž na rezidenční část vyhrálo studio Chybík Krištof.

„Hledali jsme někoho, kdo má zkušenosti s rekonstrukcí historických objektů. CMC Architects navrhli například proměnu pivovarské spilky v pražských Holešovicích na loftové byty. Atypické byty vzniknou i v historické budově pivovaru,“ říká ředitel Penty Re pro rezidenční výstavbu David Musil.

Území, kde budovy pivovaru chátrají, leží v atraktivní lokalitě u potoka Botič. Pro veřejnost byl areál uzavřený šedesát let, teď tam Penta během čtyř let postaví čtyři stovky bytů. V památkově chráněných budovách pivovaru bude sedmdesát dalších bytů včetně výrazně atypických, kdy byt propojí několik pater historické budovy.

„Některým bytům pracovně říkáme byty Harryho Pottera. Jsou užší, ale půjdou přes několik pater objektu a budou mít atypická schodiště,“ uvádí Musil. Prostory bývalého pivovaru pojmou i velkou restauraci a obchodní pasáž. Areál má být včetně náměstí a propojovací Hostivínovy ulice dokončen v roce 2025. Součástí revitalizace bude i nový most přes Botič.

Pivovar je památkově chráněný, a také proto bude jeho přestavba technologicky i finančně náročná. Historie objektu, který dlouho patřil k největším pivovarům ve střední Evropě, začala na počátku osmnáctého století. 

Pivo se tam přestalo vařit v roce 1960 a do roku 1976 ještě fungovala sladovna pro Smíchovský pivovar. Další léta tam České vinařské závody zpracovávaly vína dovezená ze Slovenska, Rakouska či z Jugoslávie a zrodilo se tam kdysi populární víno Sklepmistr. Ještě před třemi lety tam byla skladiště a v polorozpadlé technické budově měly zkušebnu mladé hudební skupiny. 

Společnost Penta Re má s brownfieldy zkušenosti z Prahy 5. V nové městské čtvrti Waltrovka zrekonstruovala chráněnou budovu Walter z roku 1928. Dnes je v ní lékařský dům.

„V pokračování Waltrovky, které se směrem do centra rozroste o dalších 450 bytů jako celek odlišený pojetím architektury, stojí slévárna. Není sice památkově chráněná, ale k místu patří od devatenáctého století, a Penta ji proto zachová a využije pro restauraci, komunitní centrum a pro další volnočasové prostory,“ popisuje Musil. Dodává, že svým způsobem je obdobná situace v centru Prahy, kde Penta Re staví dvě budovy podle návrhu architektky Zahy Hadid u Masarykova nádraží a spolu s Českými drahami rekonstruuje nádraží.

Video placeholde
Projekt skupiny Penta na zástavbu kolem Masarykova nádraží v Praze • Penta