ČNB: Ceny rezidenčních nemovitostí vzrostou, ale jen mírně | e15.cz

ČNB: Ceny rezidenčních nemovitostí vzrostou, ale jen mírně

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Miroslav Chaloupka, Mlada fronta E15

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka očekává mírný růst cen rezidenčních nemovitostí a zvýšení rozdílu cen mezi jednotlivými regiony. Výraznější růst cen ale podle centrální banky nelze očekávat kvůli pomalému růstu příjmu domácností a zhoršující se demografické struktuře společnosti.

V současnosti není aktuální na trhu nemovitostí vznik cenové bubliny, uvedla ve zprávě k finanční stabilitě Česká národní banka.

Ze zprávy vyplývá, že loni se po delším období obnovil růst cen nemovitostí, ovšem jen jako reakce na předchozí podhodnocení cen bytů. Navíc byl růst tažen vývojem v Praze. V současnosti jsou ceny rezidenčních nemovitostí podle ČNB blízko svých rovnovážných hodnot.

„O výraznějším oživení poptávky na trhu nesvědčí ani pokles počtu transakcí na nemovitostním trhu,“ upozorňuje zpráva. Spolu s oživením trhu nemovitostí podle zprávy klesl u bank podíl špatných úvěrů poskytnutých developerům. Celkově ve zprávě ČNB hodnotí případná rizika pro finanční stabilitu v České republice jako nízká.

Hlavním rizikem je potenciální zhoršení kvality úvěrového portfolia bank v případě obnovení nepříznivého vývoje ekonomiky. Podle ČNB by do budoucna nemuselo stačit krytí úvěrů v selhání jen opravnými položkami.

Autor: ČTK, čap
Newslettery