Město zasazené do lesa. Nová čtvrť v Bangkoku inspiruje tvůrce městského bydlení

Uprostřed nové bangkocké městské čtvrti bude les.

Uprostřed nové bangkocké městské čtvrti bude les. Zdroj: Foster and Partners

Domy mají být rozmístěné tak, aby k sobě měly rodiny blízko. Mladí budou bydlet blízko své práce, zatímco starší budou mít v dosahu vše potřebné včetně klidu a pohody v přírodě.
Cílem je vrátit obyvatele Bangkoku do přírody a nastolit tam větší pohodu a klid.
K chystaným projektům britského studia Foster and Partners patří čtveřice mrakodrapů s hliníkovou fasádou v Kataru.
Přeměna opuštěné plynové elektrárny v Madridu na kanceláře patří k připravovaným projektům britského studia Foster and Partners.
5
Fotogalerie

Britské mezinárodní architektonické studio Foster and Partners představilo svou vizi vícegenerační čtvrti The Forestias na předměstí thajského Bangkoku. Prolínat se jí má les jako přirozené propojení přírody se zástavbou. „Věříme, že se stane vzorem zdravějšího a šťastnějšího městského života v Thajsku,“ uvedlo studio. O projektu informoval architektonický web Dezeen

Britové se pokusili propojit městský život a rodinné tradice. Thajci jsou zvyklí na blízké soužití více generací, což městský život často znemožňuje. 

„Tradiční thajské rodiny mívají silné mezigenerační vazby, které městský život narušuje. Mladší generace se stěhují do města za prací, zatímco děti a starší členové rodiny zůstávají doma,“ vysvětluje partner architektonického studia Sunphol Sorakul. 

Mezi byty a domy se v projektu The Forestias mají linout zelená prostranství, parky a skupiny stromů, což má obyvatele povzbudit a vtáhnout do přírody. Architekti tak chtějí výrazně podpořit pohodu a klidné soužití lidí ve městě.

Budoucí čtvrť je rozdělena do dvou zón. Na severní straně mají být komerční a veřejná zařízení, zatímco rozsáhlejší jižní zóna bude obytná. Obě mají ctít „principy inteligentního města“, což zahrnuje také autonomní vozidla. V jižní zóně mají stát rozličné domy od vil po věžáky. Architektonické studio představilo vizi, avšak cena či termín výstavby projektu nejsou známy.

Foster and Partners je mezinárodní architektonické studio založené Normanem Fosterem v Londýně v roce 1967. V Thajsku nedávno dokončili prodejnu společnosti Apple, jejíž středobodem je sloup ve tvaru stromu. K chystaným projektům studia patří čtveřice mrakodrapů s hliníkovou fasádou v Kataru a přeměna opuštěné plynové elektrárny v Madridu na kanceláře.