Miliardář Pražák doplní komplex u O2 areny dalším kancelářským centrem | e15.cz

Miliardář Pražák doplní komplex u O2 areny dalším kancelářským centrem

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupina Kaprain byznysmena Karla Pražáka začala v Praze-Vysočanech vedle O2 areny stavět nový administrativní projekt Kaprain Harfa Business Center. Objekt nabídne firmám k pronájmu 30 tisíc metrů čtverečních. Většinou to budou kanceláře, menší část bude pro retail.

Stavba vzniká na místě bývalého velkého parkoviště. Kaprain tam již jedno kancelářské centrum postavil. Hlavním nájemcem se v něm stala telekomunikační společnost CETIN. Mezi administrativními stavbami vzniká v režii skupiny PPF coby majitele O2 areny ještě hotel.

„Jednáme s několika zajímavými nájemci. S ohledem na skvělou dopravní dostupnost a občanskou vybavenost celého území vidíme pronájem a obsazenost této budovy velmi pozitivně,“ uvedl tiskový zástupce Kaprainu Ondřej Pechar. Dodavatelem stavby je společnost Syner. 

„Zahájení výstavby v nejisté postpandemické době bez předpronájmu se může jevit jako riskantní. Nicméně dokončení projektu spadá do roku 2022, kdy se jen těžko odhaduje, jaká bude situace na trhu, a to jak s poptávkou, tak s nabídkou, tedy s konkurencí,“ komentovala okolnosti Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor v poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Pokud projekt nabídne nižší nájmy než v oblíbenějších administrativních lokalitách, může být podle specialistky na kanceláře pro firmy vhodnou alternativou i v dobách hledání úspor.

Celkovou investici investor nekomentoval. Podobně velká budova společnosti CETIN stála zhruba jednu miliardu korun. „Financující bankou je Česká spořitelna, se kterou máme i v této složité době velmi dobrou spolupráci,“ doplnil k novému projektu mluvčí Kaprainu. 

Hlavní podíl na podobě kancelářské novostavby má studio ADR architektů Petra Koláře a Aleše Lapky. Zeleň na terasách a v atriu bude zavlažována takzvanou šedou vodou. To je upravená voda pocházející například z umyvadel. Ekologický přístup má budově otevřít cestu k mezinárodnímu certifikátu LEED. 

Přestože vedle nedalekého obchodního centra Galerie Harfa je i kancelářská část, nebyly Vysočany dlouho mezi vysněnými lokalitami stavitelů administrativních budov. Kromě Kaprainu zkouší trend aktuálně zlomit též developer AFI Europe s dokončovaným projektem AFI City u stanice metra Kolbenova. Také tam se ale s možnými nájemci teprve jedná. 

Podle konzultantů mají však Vysočany šanci na kancelářské mapě metropole prorazit. „Pokud se nájemci budou stěhovat, pak cena bude asi nejdůležitějším faktorem, a právě v dobách recese se proto nejvíce daří levnějším lokalitám, jako je například Praha 9 nebo Nové Butovice,“ dodala Radka Novak z Cushman & Wakefield.

Za první čtvrtletí se v Praze pronajalo 69 600 metrů čtverečních kanceláří, vyplývá ze statistik sdružení poradenských firem Prague Research Forum. Číslo zahrnující i obnovené smlouvy stávajících nájemců představuje meziroční pokles o 37 procent. Podíl prázdných kanceláří na celkové výměře byl 5,4 procenta. 

Nejčtenější

Newslettery