Nastal čas na nákup chat a chalup. Jejich ceny na mnoha místech Česka klesají

Ceny chat a chalup klesají téměř ve všech krajích. Výjimkou jsou horské oblasti a zachovalé roubenky.

Ceny chat a chalup klesají téměř ve všech krajích. Výjimkou jsou horské oblasti a zachovalé roubenky. Zdroj: ČTK

S blížícím se létem se opět naplno rozjíždí chatařská sezona. Stačí jen sednout do auta, vzít děti a košík na houby a přesunout se z města. A kdo chatu ani chalupu nemá, může využít současného poklesu cen. Zatímco během pandemie covidu šly na dračku i ty nejdražší rekreační objekty, teď přichází období stagnace a ceny klesají téměř ve všech krajích. Vyšší cenovky zůstávají v horských oblastech a také u zachovalých roubenek.

Průměrná cena chat a chalup se podle dat serveru Bezrealitky.cz snížila od jara o pět procent na 2,79 milionu korun a je nižší než loni touto dobou. Nejvíce zlevnily chaty v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Mírně ustoupit se svými požadavky museli také majitelé rekreačních objektů na jižní Moravě či ve Středočeském kraji.

Důvody jsou nasnadě, ať už jde o horší dostupnost hypoték, která vedla k zamrznutí celého trhu s rodinnými domy, nebo o vysoké ceny stavebních materiálů, jež prodražují rekonstrukce a opravy, bez kterých si mnozí chataři ani dovolenou nedokážou představit. Lidé rovněž mnohem více řeší energetickou náročnost objektů.

Ceny oblíbených horských chalup v Libereckém a Královéhradeckém kraji ale naopak stoupají. Nejdražší jsou typické české roubenky se zachovalými lidovými prvky, jejichž nabídkové ceny se dostávají na nová maxima. Výjimkou není ani dvaceti- až třicetiprocentní meziroční růst a ceny kolem patnácti milionů korun.

„Jasně se ukazuje, že se trh s chalupami rozdělil na dvě části. Po loňském nadechnutí přestaly stoupat ceny běžných chalup a starších domů vyžadujících celkovou rekonstrukci, které neumožňují celoroční bydlení, často navíc v méně atraktivních lokalitách. Zájem přitom neklesá a objekty za dobrou cenu mizí z nabídky velice rychle,“ uvádí šéf Bezrealitky Martin Ponzer.

„Naopak u chalup a domů, které mají buď nezpochybnitelnou architektonickou hodnotu, silný příběh, nebo čerpají z genia loci, testují ceny nová maxima. A jak se zdá, investorů, kteří jsou ochotni takové objekty kupovat, také není málo. Vědí totiž, že z nabídky mohou v příštích letech opět na delší dobu zmizet.“

Pro trh s chatami a chalupami je podle Ponzera zásadní, jak si právě vede střední třída. „Přestože se bude její kupní síla zvyšovat, potrvá minimálně ještě jednu sezonu, než se to na trhu s chalupami ve prospěch majitelů projeví,“ upozorňuje Ponzer. Období stagnace by tak mělo ještě chvíli přetrvat.