Redstone chystá v Olomouci obdobu pražského Smíchov City | E15.cz

Redstone postaví v Olomouci obdobu pražského Smíchov City. V Pardubicích chystá nové centrum

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Developerská skupina Redstone Real Estate olomouckého realitního magnáta Richarda Morávka začíná s přípravou dvou velkých stavebních projektů. Prvním z nich je víceúčelové centrum poblíž vlakového nádraží v Pardubicích. Druhým záměrem je výstavba nové části Olomouce na bývalém armádním brownfieldu. V součtu jsou to projekty za osmnáct miliard korun.

Někdejší vojenské sklady u Velkomoravské ulice získal Morávek letos od olomouckého miliardáře a majitele Banky Creditas Pavla Hubáčka. Ten areál koupil v insolvenční dražbě, kdy se o brownfield zajímal i Redstone. 

„Lokalita bude znamenat zeleň, tisíce bytů, plnou občanskou vybavenost, kanceláře. V současnosti zpracováváme koncept území, navrhující jeho základní členění a užitné funkce. Vzhledem k celoměstskému urbanistickému významu záměru připravujeme též podklady pro příslušný regulační plán,“ řekl Morávek. 

Zhotovení regulačního plánu požaduje olomoucký magistrát. „Pro lokalitu platí podmínky dané územním plánem, mimo jiné je v něm stanovena podmínka pořízení regulačního plánu,“ sdělila mluvčí Olomouce Radka Štědrá. 

Objem výstavby na bývalých armádních pozemcích odhaduje developer na 300 tisíc metrů čtverečních. Celková investice se má pohybovat kolem patnácti miliard korun. Rozsahem to tedy bude podobný záměr jako právě zahájená výstavba projektu Smíchov City v Praze. Zahájení demoličních prací plánuje Redstone na rok 2021. Výstavba první z řady etap projektu by mohla začít za dva roky. Vizualizace projektu zatím k dispozici nejsou. 

Podobně velký projekt dává podle realitních profesionálů smysl. „Trh novostaveb v Olomouckém kraji je historicky na vzrůstu. Nabídka volných bytů a domů v nových developerských projektech se od začátku 2017 každým rokem zvyšovala o stovky jednotek. Cena za metr čtvereční roste průměrně o čtyři procenta ročně,“ komentoval Vít Soural, projektový manažer realitního start-upu Flat Zone, který sleduje trh novostaveb v Česku. 

Dosavadní developerské projekty v hanácké metropoli byly většinou menší. „Každý rok se tam prodá pět set až šest set nových nemovitostí. Nabídka se proto může rychle vyčerpat a nedostatek nabídky může způsobit rychlejší zvýšení cen jako v Praze v posledních několika letech,“ doplnil Soural. 

Faktem však je, že nabídka a poptávka po novostavbách se podle statistik Flat Zone na olomouckém trhu dlouhodobě výrazně rozcházejí. Zatímco v inzerci bylo v letošním druhém čtvrtletí na Hané 742 nových bytů, prodalo se jen 121 jednotek.

Spíše než nová část Olomouce má z portfolia skupiny Redstone blíže k zahájení stavby víceúčelový projekt Galerie Pardubice v blízkosti tamního vlakového nádraží na místě někdejšího lihovaru a autobusové stanice. Už loni tam investor začal odstraňovat původní objekty. Nyní je na startu povolovacího procesu. V něm musí nejdříve získat územní rozhodnutí, a pak stavební povolení. Investici jen do první etapy odhaduje developer na tři miliardy korun. Financovat stavbu obchodů, restaurací a hotelu hodlá pomocí bankovního úvěru a vlastních zdrojů. 

„Pokud bude povolovací proces probíhat podle předpokladů, chtěli bychom vlastní stavbu zahájit na konci příštího roku,“ řekl Morávek. 

Součástí projektu budou mimo jiné obchodní a zábavní plochy včetně hotelu. Směrem do centra města se už přitom nachází nákupní centrum Palác Pardubice. „Vždy pečlivě analyzujeme lokální situaci, a proto víme, že Pardubice jsou lokalita, která má jednu z nejnižších saturací retailových ploch na obyvatele v rámci České republiky,“ dodal majitel společnosti Redstone. 

Richard Morávek patří nejméně dvě dekády mezi významné postavy olomouckého byznysu. Na části lukrativních pozemků po olomouckém závodu Milo vybudoval Morávek s dalšími investory v roce 2013 obchodní centrum Galerie Šantovka. V současnosti chystá jeho rozšíření. Dlouhodobě se na parcelách snaží prosadit výstavbu výškové bytové budovy Šantovka Tower. Projekt nákupního centra v Prostějově se developerovi protlačit nepodařilo.  

V řadě dalších záměrů ale Morávek a jeho skupina Redstone pokročili až k samotné výstavbě. Aktuálně se to týká například kancelářského projektu Envelopa Office Centre. S investicí 900 milionů korun má být projekt dokončen v roce 2021. Holding má též projekt v logistických a průmyslových nemovitostech. 

V loňském roce dosáhla skupina Redstone obratu 2,7 miliardy korun. Konsolidovaný zisk koncernu před zdaněním činil 795 milionů korun. 

Newslettery