Skupina EHS chce spojit nájemní a vlastnické bydlení, slibuje snadnější cestu k hypotéce

Vizualizace interiéru v projektu Na hvězdárně Třebešín

Vizualizace interiéru v projektu Na hvězdárně Třebešín Zdroj: JRD

Realitní skupina European Housing Services (EHS) byznysmena Marka Rosenbauma koupila poloviční podíl ve firmě MMVB Residential. Pod značkou Ownest tak chystá kombinaci nájemního a vlastnického bydlení, která by měla mladým lidem uhladit cestu ke koupi bytu. EHS se inspirovala v Británii, Austrálii a ve Spojených státech, kde podobné modely reflektující stále horší dostupnost bydlení v posledních letech vznikají.

„Reagujeme na zpřísnění podmínek na hypotečním trhu a vysoké úroky, kdy lidé, kteří jsou teprve na začátku své kariéry, nemají skoro šanci dostat se k vlastnímu bytu,“ popisuje generální ředitel EHS Hendrik Meyer.

Projekt nazvaný Můj první byt je postavený na tom, že lidé, kteří dosud nemají naspořeno deset až dvacet procent z kupní ceny nemovitosti nutných k získání hypotéky, se i tak mohou ve vyhlédnutém domově už nyní zabydlet. „Ownest není hypotéka, je však odrazovým můstkem k jejímu získání,“ vysvětluje Meyer.

„Byt, který si klient vybere, za něj koupíme. Nám bude platit tržní nájemné a vedle toho spořit, aby měl za tři až pět let připravenou akontaci na hypotéku v bance,“ pokračuje šéf EHS. Ve výběru bytu není omezený tím, zda jde o novostavbu či second hand. Ani není podmínkou, aby klient čerpal z nabídky portálu Bezrealitky či kanceláře Maxima Reality, jež jsou rovněž součástí EHS.

Ownest hlavně sleduje, v jakém je byt stavu a zda nemá třeba právní vady. K tomu se váže další čerstvá akvizice EHS, kterou je nymburská firma Nemo Report, jejíž služby jsou postavené na prověřování nemovitostí. Také v ní získala EHS poloviční podíl.

Bytová krize v Česku:

Video placeholde
Bytová krize: Proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy? • Videohub

Roční nárůst o 5,75 procenta

Můj první byt nabízí kupní opci na pět let. Cena, za niž si může klient byt odkoupit, se má podle aktuálního modelu ročně zvýšit o 5,75 procenta. „V případě, že pro vás koupíme byt v hodnotě pěti milionů, tak na konci prvního roku máte právo si ho odkoupit za 5 287 500 korun, na konci druhého roku za 5 591 531 a tak dále,“ uvádí firma na webu.

V souvislosti s tím se má stejně zhodnocovat naspořená částka. Výpočty jsou nastavené tak, aby klient měsíčně platil v součtu méně, než by ho za stávajících úroků vyšla splátka hypotéky. „Lidé, kteří by v tuto chvíli dosáhli u banky na byt 1+kk, už teď s Ownestem mohou bydlet v 2+kk,“ nabízí Meyer.

Byznys model je spočítaný tak, že v případě, kdy se nájemník nakonec rozhodne byt neodkoupit, propadne mu vstupní poplatek ve výši 1,5 procenta z kupní ceny bytu. O už zaplaceném nájemném hovoří šéf EHS jako o provozních nákladech na správu i financování nemovitosti.

Jednání s bankami

V první fázi chce EHS financovat nákupy bytů pro Ownest z vlastních zdrojů. „Ale postupně budeme získávat externí financování v Česku například od fondů, pak bychom chtěli jít i do zahraničí. Pro fondy je výhodné, že nejdou do rizika, protože investice je podložená hodnotou bytu,“ vysvětluje Meyer.

Jak zdůrazňuje, Ownest rozhodně nebude poskytovatelem financování pro klienty. „Naopak nyní jednáme s bankami o tom, jak ukládat naspořené peníze. Abychom viděli, kolik peněz klient naspořil, abychom s nimi mohli pracovat, ale aby peníze byly chráněny,“ doplňuje Meyer. Možnou variantou je model připomínající uložení rezervačních poplatků u developerů, kde s financemi může firma nakládat, avšak jsou jasně vázané k účelu.

Od Londýna po Řím

Pořízení vlastního bydlení je v Česku podle portálu Evropa v datech nejhůř dostupné z celé Evropské unie. Čerstvý Index dostupnosti bydlení, který vypočítává developer Central Group, uvádí, že Pražan na průměrný 70metrový byt v novostavbě nyní vydělává 17 let a 4 měsíce, tedy pokud by neměl žádné jiné výdaje.

„S růstem cen se potýkají prakticky všude ve velkých městech, to není pražský problém, v Londýně je taky téměř nemožné pořídit si vlastní byt,“ připomíná Meyer, proč přibývají nápady, jak by lidé mohli na vlastní bydlení snáze dosáhnout.

Například v Římě, který je na tom v rámci Evropy z hlediska cenové hladiny ještě relativně dobře, plánuje skupina CPIPG miliardáře Radovana Vítka také kombinaci nájemního a později vlastnického bydlení. „Máme inovativní projekt pro italský, a zejména římský trh. Chceme pronajímat zařízené byty. Po dvaceti či třiceti letech by měli jejich obyvatelé dostat možnost si je odkoupit,“ popsal prezident CPIPG pro italský trh Giuseppe Colombo, jak by měly fungovat projekty, jejichž výstavbu CPIPG aktuálně chystá.