V Dejvicích se bourá telefonní ústředna ze 70. let, architekt Aulický smutní | E15.cz

V Dejvicích se bourá telefonní ústředna ze 70. let, architekt Aulický smutní

ČTK

Budova telefonní ústředny v pražských Dejvicích u hotelu Diplomat se začala demolovat. Na jejím místě má vyrůst kancelářský objekt. Ústředna byla dílem autorského týmu, jehož členem byl Václav Aulický, autor známé pražské televizní věže na Žižkově. Ohrožen demolicí je také další komplex, na jehož vzniku se podílel, budovy bývalého Trangasu na Vinohradech. "Chápu to, ale jsem smutný," řekl dnes Aulický

Automatická telefonní ústředna v Dejvicích je dílem architektů Jindřicha Malátka, Jiřího Eisenreicha, Václava Aulického a Jaromíry Eismannové z let 1975 až 1982. Je výrazná svým technicistním zpracováním, které odráží technickou funkci stavby. Patří ale k budovám, jejichž technická náplň se vyčerpala.

Podle některých odborníků ale i architektura, jíž mnozí považují za ošklivou, si zaslouží být zachována jako dokument doby. Historik architektury Rostislav Švácha dříve uvedl, že případná likvidace ústředny by pražskou architekturu ochudila o originální, jedinečnou a důmyslně pojatou stavbu vynikajících autorů.

Odborníci i autor chtějí ochránit budovy Transgasu na Vinohradské před demolicí

Na místě ústředny má podle dřívějších informací médií vyrůst kancelářský objekt Telehouse, který doplní tamní nově postavené domy. Telehouse má územní rozhodnutí i stavební povolení, připravuje ho bpd development, který vedle postavil objekt Blox. Nová stavba by měla být hotová koncem roku 2018.

Aulický dnes připustil, že ústředna byla stavbou, jejíž účel se vyčerpal a bylo by složité hledat pro budovu nové využití. "Po přechodu z analogového na digitální systém se zařízení celé budovy vejde do objektu velikosti přibližně automatické pračky a pro dům není opodstatnění," řekl.

Zbourejme ty vily, vyzývá Prahu 6 developer, který chce na Letné stavět kanceláře

Z budovy by se musel odstranit plášť, veškerá technika i vzduchotechnika. Plášť by případně musel být nahrazen replikou, neboť neodpovídá dnešním normám. Chápe tedy, že zrovna tato budova z minulých desetiletí už dále stát nebude. V případě Transgasu by ale byl rád, pokud by zůstal zachován.

Plány na jeho bourání má společnost HB Reavis, které patří soubor budov Transgas v ulicích Vinohradská a Římská. Na místě chce postavit kanceláře podle návrhu architekta Jakuba Ciglera.

V Praze dochází pozemky, developeři objevili kouzlo oprav a demolic

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv vznikl v letech 1966 až 1976 v brutalistním stylu. Klub za starou Prahu navrhl prohlásit budovy za kulturní památky, ministerstvo kultury jim ale ochranu neudělilo.

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!