Vznik jednoho stavebního úřadu v Praze ve vládě narazí | E15.cz

Vznik jednoho stavebního úřadu v Praze ve vládě narazí

ČTK

Pro nesoulad s chystaným novým stavebním zákonem se kabinet ANO a ČSSD postaví patrně záporně k novele poslance Petra Dolínka (ČSSD), která by umožnila zřídit v Praze jeden stavební úřad pro celé město. Vládní legislativci v podkladech pro pondělní schůzi ministrů také naznačili obavy z nových korupčních rizik, když by v obou stupních územních řízeních, tedy i o odvoláních proti nim, rozhodoval magistrát.

V hlavním městě nyní o stavbách rozhoduje 22 stavebních úřadů, které působí na radnicích městských částí. Magistrát je odvolacím úřadem. Pokud by Praha založila jeden stavební úřad za současného zákonného stavu, o odvoláních by rozhodovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

Dolínek ve zdůvodnění tvrdí, že navrhovaná změna by zrychlila rozhodování v územních řízeních. Zamezilo by se podle něho také podezřením, že úředníci stavebních úřadů na radnicích nejsou při rozhodování skutečně nezávislí a mohou podléhat politickým vlivům.

Kabinet upozorní podle předběžného stanoviska zákonodárce na to, že Dolínkova novela by vzala ministerstvu pro místní rozvoj pravomoc přezkoumávat pravomocná územní rozhodnutí magistrátu vydaná v odvolacím řízení. Navíc by prakticky podle vládních legislativců vyloučila možnost zjednodušených postupů povolování staveb, jako je například společné územní a stavební řízení.

Chystaný návrh nového stavebního zákona by měl podle ministerstva pro místní rozvoj zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a hodnocení vlivů na životní prostředí by se spojilo do jednotného povolovacího řízení. Věcný záměr předpokládá celkovou reformu stavebních úřadů a zavedení takzvané fikce souhlasu. Zákon, na jehož adresu ale zní i kritika, by měl být účinný od roku 2021. Stejnou účinnost navrhuje pro svou novelu také Dolínek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!