Vznik jednoho stavebního úřadu v Praze ve vládě narazí | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vznik jednoho stavebního úřadu v Praze ve vládě narazí

ČTK

Pro nesoulad s chystaným novým stavebním zákonem se kabinet ANO a ČSSD postaví patrně záporně k novele poslance Petra Dolínka (ČSSD), která by umožnila zřídit v Praze jeden stavební úřad pro celé město. Vládní legislativci v podkladech pro pondělní schůzi ministrů také naznačili obavy z nových korupčních rizik, když by v obou stupních územních řízeních, tedy i o odvoláních proti nim, rozhodoval magistrát.

V hlavním městě nyní o stavbách rozhoduje 22 stavebních úřadů, které působí na radnicích městských částí. Magistrát je odvolacím úřadem. Pokud by Praha založila jeden stavební úřad za současného zákonného stavu, o odvoláních by rozhodovalo ministerstvo pro místní rozvoj.

Dolínek ve zdůvodnění tvrdí, že navrhovaná změna by zrychlila rozhodování v územních řízeních. Zamezilo by se podle něho také podezřením, že úředníci stavebních úřadů na radnicích nejsou při rozhodování skutečně nezávislí a mohou podléhat politickým vlivům.

Nový stavební zákon se dostal pod tlak zájmových skupin

Kabinet upozorní podle předběžného stanoviska zákonodárce na to, že Dolínkova novela by vzala ministerstvu pro místní rozvoj pravomoc přezkoumávat pravomocná územní rozhodnutí magistrátu vydaná v odvolacím řízení. Navíc by prakticky podle vládních legislativců vyloučila možnost zjednodušených postupů povolování staveb, jako je například společné územní a stavební řízení.

Chystaný návrh nového stavebního zákona by měl podle ministerstva pro místní rozvoj zkrátit povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a hodnocení vlivů na životní prostředí by se spojilo do jednotného povolovacího řízení. Věcný záměr předpokládá celkovou reformu stavebních úřadů a zavedení takzvané fikce souhlasu. Zákon, na jehož adresu ale zní i kritika, by měl být účinný od roku 2021. Stejnou účinnost navrhuje pro svou novelu také Dolínek.

Vláda asi zamítne návrh na zrychlení stavebního řízení

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!