Rozpočet se vrátil do plusu, přebytek dosahuje skoro pěti miliard | E15.cz

Rozpočet se vrátil do plusu, přebytek dosahuje skoro pěti miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Státní rozpočet se ke konci června vrátil do plusu, přebytek byl 4,6 miliardy korun. Květnový schodek činil 18,7 miliardy korun. Loni ke konci června byl rozpočet v přebytku 40,6 miliardy korun. 

Příjem peněz z EU klesl ke konci června meziročně o 69 miliard korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy unijních peněz. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci června ve schodku 13,2 miliardy korun a loni ke konci června ve schodku 30,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo.

Ke konci června příjmy rozpočtu meziročně klesly o 20,9 miliardy na 634,5 miliardy korun. Výdaje stouply o 15,1 miliardy na 629,9 miliardy korun.

Příjmy rozpočtu z daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 14,5 miliardy na 125,3 miliardy korun. Za poslední tři měsíce roste podle úřadu inkaso DPH dvojciferným tempem, a to i přesto, že se růst výdajů na konečnou spotřebu vlády a domácností pohybuje okolo šesti procent. Vyšší tempo růstu výběru DPH je důsledkem hlavně pozitivních dopadů loňského zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb (EET), upozornilo ministerstvo.

"Finance státu se podle všech dostupných ukazatelů nacházejí v dobrém stavu.  Největší příspěvek ke zlepšení státní kasy obstaral výběr DPH. Za takovým zlepšením zřejmě musí stát jak lepší daňová disciplína, vynucená opatřeními státu, tak celkově vyšší dynamika růstu ekonomiky. Průměrná mzda se ve druhém kvartálu patrně zvýšila skoro o 7 procent," říká hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.

"U výdajů rozpočtu nadále trvá meziroční propad investic, což saldo rozpočtu také zlepšuje, i když nežádoucím způsobem. V celoroční bilance se státní rozpočet asi nevyhne schodku. Ten ale může být vzhledem k situaci české ekonomiky citelně nižší proti plánovaným 60 milard korun," dodává Sobíšek.

Výběr spotřebních daní včetně tzv. energetických daní a odvodu z elektřiny ze slunečního záření stoupl o 0,5 miliardy na 72,5 miliardy korun. Inkaso daní z příjmů právnických osob dosáhlo za šest měsíců roku 65,6 miliardy korun, což znamenalo meziroční růst o 4,8 miliardy korun. Tento vývoj podle ministerstvo dokumentuje pokračující dynamiku ekonomiky a dobré výsledky hospodaření firem.

Nejvíce peněz je v rámci běžných výdajů každoročně vynakládán na sociální dávky. Koncem června na ně šlo 268,3 miliardy korun, což je meziroční růst o 13,5 miliardy korun. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 11,8 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah