Stát z rozpočtu platí 445 tisíc zaměstnanců, roste především množství učitelů | E15.cz

Stát z rozpočtu platí 445 tisíc zaměstnanců, roste především množství učitelů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají zhruba 445 tisíc lidí. Nejvíce je učitelů, a to 161 tisíc. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 64 tisíc. Následují příslušníci ozbrojených složek jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 54 tisíc. Vojáků je necelých 25 tisíc.

Jde o počet míst, na která mají jednotlivá ministerstva vyčleněny v rozpočtu peníze. Podle dřívějších informací výdaje rozpočtu na platy by měly činit zhruba 162 miliard korun. Všechna místa ale nemusí být obsazena. Například Finanční správa měla v květnu neobsazeno 765 míst z 16.300 vyčleněných míst.

"Největší nárůst rozpočtovaných funkčních míst v roce 2017 je u kapitoly ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tento nárůst je zejména způsoben navýšením počtu pedagogů do regionálního školství v souvislosti se silnými populačními ročníky dětí, které přecházejí z mateřských do základních škol," uvádí materiál Ministerstva financí. Celkem letos stoupl počet míst o 7637.

Ministerstvo financí také uvádí, že by letos ke konci roku měl státní dluh být stejný jako ke konci roku 2016. "V roce 2016 dosáhla výše státního dluhu 1613,4 miliardy korun. Ke konci roku 2017 je predikovaná výše státního dluhu na úrovni konce roku 2016, tedy 1613,4 miliardy Kč," uvádí brožura.

Publikace také v rámci příjmů rozpočtu upozorňuje, že v rámci aktuálního srovnání zemí OECD na základě dat z roku 2015 má Česká republika druhé nejvyšší odvody ze strany zaměstnavatele na sociální a zdravotní zabezpečení, a to 34 procent. Vyšší odvody, 37,9 procenta, už má jen Francie.

Informační brožura popisuje hlavní funkce státního rozpočtu, jeho charakteristiky, proces jeho přípravy a přináší konkrétní informace k rozpočtu na letošní rok. Představuje českou verzi "Rozpočtu pro občany" (Citizens Budget), jehož publikování doporučuje řada mezinárodních organizací jako je Světová banka, OECD nebo International Budget Partnership.

Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 60 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1,309 bilionu korun a příjmy 1,249 bilionu korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video