Rusko dál zmírňuje hospodářský pokles, meziročně ztratilo 0,6 procenta HDP | E15.cz

Rusko dál zmírňuje hospodářský pokles, meziročně ztratilo 0,6 procenta HDP

Směnárna v Moskvě
Směnárna v Moskvě
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska klesl meziročně o 0,6 procenta po snížení o 1,2 procenta v prvních třech měsících roku. Tamní ekonomika tak ve druhém čtvrtletí dál zpomalila pokles, sdělil v předběžných údajích ruský statistický úřad.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali zmírnění poklesu na 0,7 procenta. Loni se HDP propadl o 3,7 procenta a zaznamenal nejvýraznější pokles od globální finanční krize roku 2009.

Ruská ekonomika se v posledních dvou letech potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Její situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Přečtěte si:

Od letošní zimy ale ruská ekonomika získává půdu pod nohama díky výraznému oživení cen ropy. Pomáhá jí také silnější rubl, který přispívá k poklesu inflace, což zvyšuje reálné příjmy domácností a umožňuje centrální bance snižovat úrokové sazby.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v červenci předpověděl, že ruská ekonomika v letošním roce klesne o 1,2 procenta. Zlepšil tak své jarní prognózy, podle nichž se měl HDP snížit o 1,5 až 1,8 procenta. V příštím roce počítá fond s návratem ruské ekonomiky k růstu, jehož tempo by se mělo pohybovat kolem jednoho procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah