Start-up Rossum získal od investorů dalších 81 milionů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Český Rossum, který učí počítače číst, získal od investorů přes 80 milionů

Ondřej Souček

Ondřej Souček

Český start-up Rossum zakladatelů Tomáše Gogára, Petra Baudiše a Tomáše Tunyse vybral na svůj další rozvoj 3,5 milionu dolarů (více než 81 milionů korun). Peníze mu poslaly zejména londýnské fondy LocalGlobe a Seedcamp, jenž finančně podporuje například známé start-upy UIPath a Revolut.

Rossumu poskytli kapitál také privátní investoři, mezi nimi bývalý viceprezident Twitteru Elad Gilnebo a jedni z prvních zaměstnanců Googlu – podnikatelé Michael Stoppelman a Vijay Pandurangan.

Investičního kola se zúčastnily i české investiční skupiny Miton a StartupYard, které už do Rossumu poslaly kapitál podruhé. Celkem už tak český start-up vybral přes 100 milionů korun. Výši své investice však žádná ze stran nechtěla zveřejnit.

E15 a byznys: Investování budoucnosti? Obchodování pomocí robota, říká Jan Kovalovský

Startup pomocí umělé inteligence učí počítače porozumět vytištěným dokumentům. V první fázi klientům pomáhá se zpracováním faktur či dodacích listů. Využití ale najde i pro jiné dokumenty, napříč segmenty jako jsou účetnictví, logistika, správa nemovitostí a mnoho dalších. Podle Rossumu mohou jejich klienti ušetřit až 80 procent administrativních nákladů. Přesnost čtení po natrénování umělé inteligence přitom dosahuje až 98 procent, tedy o pět procentních bodů více, než kdyby úkon vykonával zaměstnanec v rámci osmihodinové pracovní doby, uvádí start-up.

„Rossum je zřejmě nejrychleji se učící firma, kterou jsme kdy pomáhali budovat. Zájem o jejich produkt a koncept řešení od velkých firem z celého světa potvrzuje, že i z Prahy se dá vytvořit mimořádná technologie s globálním potenciálem,” řekl Tomáš Matejček z investiční skupiny Miton, která do Rossumu poprvé investovala už v roce 2017.

Metro AG kupuje od Mitonu český rezervační portál Restu

Dvacet zásadních sdělení pro budoucnost. Pohledy Tonyho Blaira, zakladatele Revolutu či robotky Sophie

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!