Start-up Rossum získal od investorů dalších 81 milionů | E15.cz

Český Rossum, který učí počítače číst, získal od investorů přes 80 milionů

Ondřej Souček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český start-up Rossum zakladatelů Tomáše Gogára, Petra Baudiše a Tomáše Tunyse vybral na svůj další rozvoj 3,5 milionu dolarů (více než 81 milionů korun). Peníze mu poslaly zejména londýnské fondy LocalGlobe a Seedcamp, jenž finančně podporuje například známé start-upy UIPath a Revolut.

Rossumu poskytli kapitál také privátní investoři, mezi nimi bývalý viceprezident Twitteru Elad Gilnebo a jedni z prvních zaměstnanců Googlu – podnikatelé Michael Stoppelman a Vijay Pandurangan.

Investičního kola se zúčastnily i české investiční skupiny Miton a StartupYard, které už do Rossumu poslaly kapitál podruhé. Celkem už tak český start-up vybral přes 100 milionů korun. Výši své investice však žádná ze stran nechtěla zveřejnit.

Startup pomocí umělé inteligence učí počítače porozumět vytištěným dokumentům. V první fázi klientům pomáhá se zpracováním faktur či dodacích listů. Využití ale najde i pro jiné dokumenty, napříč segmenty jako jsou účetnictví, logistika, správa nemovitostí a mnoho dalších. Podle Rossumu mohou jejich klienti ušetřit až 80 procent administrativních nákladů. Přesnost čtení po natrénování umělé inteligence přitom dosahuje až 98 procent, tedy o pět procentních bodů více, než kdyby úkon vykonával zaměstnanec v rámci osmihodinové pracovní doby, uvádí start-up.

„Rossum je zřejmě nejrychleji se učící firma, kterou jsme kdy pomáhali budovat. Zájem o jejich produkt a koncept řešení od velkých firem z celého světa potvrzuje, že i z Prahy se dá vytvořit mimořádná technologie s globálním potenciálem,” řekl Tomáš Matejček z investiční skupiny Miton, která do Rossumu poprvé investovala už v roce 2017.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah