Bolt získal 50 milionů eur od Evropské investiční banky | E15.cz

EU podpoří taxikářskou aplikaci Bolt v boji s Uberem, půjčí jí přes miliardu

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Estonský startup Bolt získal půjčku 50 milionů eur (1,26 miliardy korun) od Evropské investiční banky (EIB). Alternativní taxislužba nabízející i rozvoz jídla je přímým konkurentem amerického Uberu, který má na evropské půdě obtížnou pozici.

Díky financování od EIB zvýší Bolt investice do vývoje zabezpečení svých služeb a jejích udržitelnosti, uvedly firma a banka ve společném prohlášení. Investice se týkají jak hlavní části podnikání Boltu, což je přeprava osob a rozvoz jídla, tak i těch ostatních jako sdílení elektrických koloběžek.

EIB Boltu půjčuje prostřednictvím takzvaného kvazi kapitálového úvěru – výnos z půjčky se vypočítává jako podíl na budoucích výnosech firmy, vysvětluje banka.

Boj mezi Boltem a jeho úhlavním rivalem Uber v poslední době zintenzivňuje, přičemž Američané čelí na evropské půdě řadě zákazů. Uber se již kvůli místní regulaci stáhl například z Bulharska,  Dánska nebo Maďarska. Nedávno provoz Uberu zakázal Londýn, firma se ale proti rozhodnutí odvolala a do definitivního verdiktu tak v britské metropoli zůstává.

Bolt, který je aktivní i na českém trhu, patří mezi takzvané jednorožce, tedy soukromé technologické firmy s hodnotou přes miliardu dolarů. Firma jedná  s investory od dalším financování, zároveň ale ujišťuje, že její finanční situace je dobrá. Šéf Boltu Markus Villig nedávno pro CNBC uvedl, že společnost je na dvou třetinách trhů zisková.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah