Amazon vyslal Alexu na cestu. Hlasový asistent v autě ale zatím nemůže konkurovat Androidu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Amazon vyslal Alexu na cestu. Hlasový asistent v autě ale zatím nemůže konkurovat Androidu

Štěpán Kult

Štěpán Kult

Firma nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose se snaží přesvědčit automobilky, aby ve svých palubních systémech užívaly hlasového asistenta Alexu. Od začátku roku je software Amazonu k mání například v některých modelech BMW nebo Audi. Amazon ovšem vstupuje na složitý trh. Už déle jej ovládají Google a Apple.

Výzkum portálu Voicebot, který se zabývá touto technologií, ukazuje, že zhruba 62 procent řidičů, využívá hlasového asistenta skrze aplikace ve svém chytrém telefonu. V praxi to pak vypadá tak, že adresu do navigace, nebo vybrání vytáčeného čísla či založení poznámky provede řidič hlasovým pokynem. Jde o trh, kterému dominují Google a Apple.

Dalších 32 procent se rozhoduje pro software obsažený v palubním systému jejich automobilu vyvinutý samotnými automobilkami. Pouze šest procent nyní využívá jinou technologii včetně Alexy. O výsledcích průzkumu informovala agentura Bloomberg. 

Developer mrakodrapu na Jižním Městě u soudu pohořel. Žaloval stát o půl miliardy

„Google má v automobilovém průmyslu mnohem větší rozměr než Amazon, ten je totiž teprve na začátku,“ vysvětlil pro Bloomberg Mike Ramsey, vedoucí výzkumu v ICT společnosti Gartner. Operační systém Android, který Google vyvinul, je tím nejrozšířenějším na světě a zároveň i největším konkurentem Alexy. Palubní systémy kompatibilní s Androidem mají například automobilky Fiat, Renault, Nissan, Mitsubishi a Volvo. 

Bloomberg podle svých informací neočekává, že by automobilový trh mohl Bezosově firmě přinést vysokou garanci budoucích příjmů, důležité je podle agentury, že v nadcházející éře hlasových asistentů na tomto trhu nebude chybět. „Cílem společnosti je učinit Alexu všudypřítomnou, a stejně tak i další produkty Amazonu,“ řekl Ned Curic, viceprezident společnosti Alexa Automotive, která spadá pod Amazon. 

První vazba mezi Alexou a automobilkou byla, stejně jako mnoho úsilí Amazonu, experimentem. V roce 2016 společnost Hyundai představila první aplikaci propojující Alexu s automobilem. Alexa nechala tehdy majitele některých modelů Hyundai nastartovat vozidlo nebo nastavit klimatizaci.

Tenkrát v Hollywoodu už vydělal miliardy, filmu se daří i v Česku

 
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!