Endgame jde do kin. Marvel ukončí ságu, která v kinech vydělala stovky miliard | E15.cz

Endgame jde do kin. Marvel ukončí ságu, která v kinech vydělala stovky miliard

Martin Štorkán

Martin Štorkán

Film Avengers: Endgame od studia Marvel ve čtvrtek uzavře byznysově asi nejúspěšnější filmovou sérii v historii - ságu Infinity. Ta zatím čítá 21 filmů, které jen v pokladnách kin utržily více než 18,6 miliardy dolarů (424,6 miliardy korun). Hned sedm marvelovských hitů navíc v kinech vydělalo více než miliardu dolarů.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že Endgame může zaútočit na pozici finančně nejúspěšnějího snímku všech dob, kterou prozatím drží Avatar. Že budou tržby rekordní, naznačuje i předprodej vstupenek. „Na Endgame se prodalo pětkrát více lístků než na předchozí díl Infinity War,“ uvedl na svých stránkách americký prodejce lístků Fundango.

V předprodejích si velkofilm vede skvěle i v Číně, která je po Americe druhým největším filmovým trhem. Tamní prodejce vstupenek Mayoan hlásí, že Endgame překonal rekord osmého dílu série Rychle a zběsile.

Studio snímku Endgame věří natolik, že do kampaně investovalo více než dvě stě milionů dolarů, což je nejvíc v jeho historii. Kampaň má za cíl oslovit co nejširší spektrum diváků. „Jak náš filmový vesmír roste, zvětšuje se i naše publikum. Dostali jsme se přes tradiční publikum komiksových nadšenců a nyní naše filmy sledují mileniálové, teenageři i rodiny,“ uvedla pro web Deadline Mindy Hamiltonová, viceprezidentka marketingu studia Disney, které Marvel od roku 2009 vlastní.

Recenze: Marvelovská superhrdinka v nevyrovnané akci

Filmoví experti dlouhodobě upozorňují, že bude zajímavé sledovat, jak si povede Marvel po konci ságy Infinity. Řadě herců totiž končí smlouvy a své ikonické role po Endgame pravděpodobně opustí. Studio tak přijde například o Chrise Evanse, jenž ztvárňuje Kapitána Ameriku, nebo Iron Mana Roberta Downeyho Jr., který hrál hned v pěti miliardových hitech studia a je jeho největší kasovní jistotou.

Sága Infinity se skládá ze tří fází, které celkově obsahují dvaadvacet filmů. V roce 2008 ji odstartoval snímek Iron Man. Mezi první dvacítkou nejvýdělečnějších filmů historie má Marvel hned šest zástupců, v nejbližší době se tam ale nejspíš podívá i březnová Captain Marvel. Zatím nejúspěšnějším filmem studia je s tržbami 2,05 miliardy Avengers: Infinity War. Endgame ho pravděpodobně překoná.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!