Future Port Prague: nanopistole, evakuační župan či budoucnost sexu | E15.cz

Future Port Prague představí nanopistoli, evakuační župan pro případ požáru či budoucnost sexu

Štěpán Kult

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dvoudenní festival zaměřený na technologické zajímavosti a inovace přinese do Prahy několik novinek. V úterý a ve středu si návštěvníci festivalu Future Port Prague budou moci prohlédnout na pražském Výstavišti nové technologie i od českých firem.

Světovou premiéru zde bude mít nanopistole Fiber Flow. Zařízení má sloužit k přiblížení nanovlákenných materiálů v oblasti kosmetiky a dermatologie. „Nápad vznikl na Fakultě strojní Technické univerzity v Liberci a do komerční podoby ho pomáhá rozvinout nanotechnologická firma Pardam z Roudnice nad Labem,“ uvádí server Asociace nanotechnologického průmyslu v ČR.

Poprvé bude k vidění také evakuační župan, určený pro rychlou evakuaci z prostředí zasaženého ohněm, který dokáže vydržet teplo z hořící budovy po dobu několika minut. Produkt vyvinula česká firma I&AAT, která se specializuje na vývoj protipožární technologie.

Další českou firmou, která bude na festivalu k vidění je Sens Food, konkrétně ji bude možné nalézt v zóně věnované budoucnosti potravin. Nabízí totiž proteinové a energetické tyčinky z cvrččí mouky. Společnost loni otevřela v Thajsku největší hmyzí farmu na světě. Do budoucna má v plánu do Evropy vozit 3,5 tuny cvrčků měsíčně.

V rámci festivalu vystoupí řečníci z 15 zemí působících v exponenciálních technologií, ale také budoucnosti vzdělávání, organizací a práce. Mimo jiné zde bude bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, genetický inženýr Samuel H. Sternberg, ředitel pro inovace a investice Evropské vesmírné agentury Frank M. Salzgeber či Shalev Lifshitz, označovaný za geniálního 16tiletého podnikatele v oboru umělé inteligence.

Návštěvníkům akce se představí i další zajímavé osobnosti. Například první úředně uznaný kyborg na světě Neil Harbisson, autorka populárního podcastu Future of Sex Bryony Cole nebo také Brian Spears, jehož společnost New Age Meats vyrábí maso kultivací zvířecích buněk v laboratoři.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah