Axel Springer může ovládnout investiční firma KKR | E15.cz

Investiční firma KKR je krok od ovládnutí vydavatelství Axel Springer

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americká investiční společnost KKR podala nabídku na vyplacení minoritních akcionářů německého mediálního domu Axel Springer. Investor je zároveň připraven vložit peníze do rozvoje vydavatelství, především do oblasti digitální žurnalistiky. Axel Springer vydává například nejčtenější evropský bulvární deník Bild nebo list Die Welt.

KKR nabídla minoritním akcionářům 63 eur za akcii, o 13 procent nad hodnotou akcií po skončení úterního obchodování. V případě úspěšného dokončení by transakce ohodnotila Axel Springer na 6,8 miliardy eur (174 miliard korun).

Krok podporují oba nynější největší akcionáři – vdova po zakladateli vydavatelství Friede Springerová a jeho šéf Mathias Döpfner. Ti si své podíly ponechají a dohromady by podle plánu měli držet 45,4 procenta akcií vydavatelství. Dalšími 9,8 procenta akcií disponují vnoučata Axela Springera, ty ale nejsou součástí dohody a Axel Sve a Ariane Springerovi mohou své podíly KKR prodat.

„Náš plán růstu si v následujících letech vyžádá významné investice do lidí, produktů, technologií a značek,“ uvedl v prohlášení Döpfner. „KKR je dlouhodobým partnerem, který respektuje a podporuje náš závazek věnovat se nezávislé žurnalistice,“ dodal.

Döpfner, který stojí v čele vydavatelství téměř dvacet let, přetvořil největší německý mediální dům v digitální společnost. Na úkor tištěných vydání dostaly přednost nové projekty jako například web Business Insider nebo evropská edice serveru Politico. Někteří investoři ale přesto firmu kritizují za to, že stále příliš lpí na svých tradičních titulech a málo se věnuje oblasti digitální inzerce.

Akcie Axel Springer na zprávu reagovaly růstem o skoro 13 procent na 62,90 eura. Loni ale cena dosáhla i 73 eur.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah