„Iron Man“ Robert Downey jr. spouští investiční fond. Peníze chce dávat do ekologických projektů

Robert Downey jr.

Robert Downey jr. Zdroj: Reuters

„Jsem technofil a optimista, kterému hluboce záleží na napravení nepořádku, který za sebou zanecháváme,“ uvedl Downey.
Právě Downeyho dosah a popularita má pomoci v propagaci fondů a zaujetí dalších investorů.
Footprint Coalition Ventures fungují tak, že vstup probíhá čtyřikrát ročně a otevřený je i pro menší investory, na které by se v klasických VC fondech nedostalo kvůli vyšším vstupním limitům.
4
Fotogalerie

Hvězda filmů Ironman, Avengers či Sherlock Holmes Robert Downey jr. se vrhl na podporu začínajících podnikatelů. Založil strukturu fondů se zaměřením na udržitelnost a zelené technologie. Plánuje využít své popularity a zapojit chce postupně i menší spoluinvestory.

Fondy mají podporovat byznysmodely a technologie, které pomáhají čelit klimatickým změnám. Fungovat budou v rámci iniciativy Footprint Coalition, kterou Downey představil už dříve.

Nejde však o klasický venture kapitálový fond, nicméně o speciální formu označovanou jako takzvaný rolling fund. Vstup probíhá čtyřikrát ročně a otevřený je i pro menší investory, na které by se v klasických VC fondech nedostalo kvůli vyšším vstupním limitům. Footprint Coalition Ventures, jak se struktura zastřešující nové fondy jmenuje, požadují minimální čtvrtletní vklad pět tisíc dolarů, tedy v přepočtu „pouze“ 110 tisíc korun.

Cílem má být dělání zhruba šesti investic za rok do začínajících firem a čtyř investic do vyspělejších podniků. Společnost má aktuálně v portfoliu čtyři investice, které byly již dříve realizovány pomocí kapitálu od Downeyho. Jedná se například o start-up Ÿnsect, který z hmyzu vyrábí protein či hnojivo, nebo firmu Cloud Paper vyrábějící bambusový toaletní papír. 

Právě Downeyho dosah a popularita má pomoci v propagaci fondů a zaujetí dalších investorů. Jen na Instagramu herce sleduje téměř 50 milionů lidí. S řízením investic mu mají pomáhat podnikatelé Jonathan Shulhof a Steve Levin.

Zajímají je oblasti jako doprava nebo energetika. „Především mě zajímá podpora investic s pozitivním dopadem na lidstvo a planetu. Jsem technofil a optimista, kterému hluboce záleží na napravení nepořádku, který za sebou zanecháváme,“ uvedl Downey. „Chci, aby lidé získali nadstandardní výnos,“ akcentoval i finanční stránku.