Miliardový procesor ze Slovenska jde do finále. Má být čtyřikrát rychlejší než Intel a Nvidia | e15.cz

Miliardový procesor ze Slovenska jde do finále. Má být čtyřikrát rychlejší než Intel a Nvidia

Slovenský procesor Tachyum Prodigy
Slovenský procesor Tachyum Prodigy
• 
ZDROJ: Tachyum
Jan Sedlák

Jan Sedlák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Slovenští experti ze společnosti Tachyum dokončují přípravu na vydání vlastního pokročilého počítačového čipu Prodigy. Po zhruba dvouletém zpoždění dodají na konci prosince testovací vzorky a na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku pošlou Prodigy na trh. Pro potřeby prodeje si našli partnera v podobě české firmy M Computers dodávající výkonné superpočítače a servery.

Společnost Tachyum navrhla takzvaný univerzální procesor, který slučuje tradiční procesor, grafický akcelerátor a čip pro umělou inteligenci. Podle informací deníku E15 se Prodigy bude vyrábět na Tchaj-wanu u největšího zakázkového polovodičového producenta, společnosti TSMC. Využije se přitom vysoce pokročilý 5nm proces. Prodigy má nabídnout až 128 procesorových jader při vysoké frekvenci 5,7 GHz.

Zakladatel a výkonný ředitel Tachya Radoslav Danilák tvrdí, že Prodigy nabídne až čtyřnásobný výkon oproti současným nejrychlejším procesorům Xeon od Intelu nebo třikrát vyšší výkon oproti špičkovým akcelerátorům firmy Nvidia, a to při výrazném snížení spotřeby. To povede ke zrychlení výpočtů superpočítačů a umělé inteligence.

Tachyum chce možnosti nového procesoru mimo jiné prezentovat na chystaném slovenském superpočítači, do jehož budování se zapojilo konsorcium firem včetně amerického výrobce disků Seagate. Vyjít má na sedmdesát milionů eur, zhruba 1,7 milliardy korun, a zvládat výkon až pět set petaflopů (jednotka používaná k měření výkonu jednotky s plovoucí desetinnou čárkou procesoru – pozn. red.).

Pokud se to podaří, stroj by dosahoval parametrů současných nejvýkonnějších superpočítačů planety. Současná jednička v podobě stroje Frontier od Hewlett Packard Enterprise podává dvojnásobný výkon, ale stojí 600 milionů dolarů.

Tachyum na vývoj procesoru od investorů, mezi nimiž je i slovenská vláda, posbírala 42 milionů dolarů. „Dostat čip našeho typu na trh vyjde na asi sto milionů dolarů,“ naznačil další směřování Danilák. Firma svými velkolepými prohlášeními mezi odborníky také vyvolává pochybnosti. „Tvrzení o výkonu by měla být ověřena,“ uvedl například odborný web HPC Guru.

Partneři Tachya by brzy mohli funkčnost vyzkoušet. „Spolupráci nemůžeme komentovat. Dostaneme se ale k prvním testovacím vzorkům Prodigy,“ sdělil manažer M Computers Petr Plodík. Jeho podnik patří ve střední a východní Evropě k nejvýraznějším dodavatelům systémů postavených na technologiích vyráběných společnostmi jako Nvidia, Lenovo nebo Intel.

M Computers například jako první v regionu dodala systém s čipy Graphcore od stejnojmenného britského startupu, který představuje největší naději spíše stagnujícího ostrovního polovodičového byznysu. Technologii si koupila pražská ČVUT.

„Graphcore primárně chtějí využívat skupiny zabývající se obory strojové učení a počítačové vidění. Podle dostupných testů může být Graphcore v těchto oblastech až pětkrát rychlejší než karty Nvidia,“ nastínil Daniel Večerka z katedry kybernetiky FEL ČVUT.

Tachyum má za zády také další respektovaná jména. Mezi poradci figuruje bývalý technický ředitel AMD Fred Weber nebo tvůrce počítače BBC Micro a prvního procesoru ARM Steve Furber. Danilák sám prodal dva čipové startupy. SandForce dodával Applu a za 377 milionů dolarů ho koupila LSI. Firmu Skyera si zase pořídil Western Digital.

Slováci se s Tachyem chtějí ucházet mimo jiné o dodávky americké vládě nebo NATO. Spolupráci navázali s americkým ministerstvem energetiky s využitím americké entity Tachyum Government. Členy týmu jsou lidé s bezpečnostními prověrkami nebo bývalou působností v Národní bezpečnostní agentuře (NSA) a podobně.

Video se připravuje ...
Co je metaverse?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah