Nový superpočítač vynese Ostravu do nejvyšší evropské ligy | E15.cz

Nový superpočítač vynese Ostravu do nejvyšší evropské ligy

ČTK, bo

V národním superpočítačovém centru IT4Innovations VŠB-Technické univerzity Ostrava začne v prvním čtvrtletí příštího roku pracovat nejvýkonnější superpočítač v Česku. Stroj EURO_IT4I za 14,9 milionu eur, zhruba 400 milionů korun,  bude zřejmě také jedním z deseti nejvýkonnějších v Evropě. V celosvětovém měřítku se vejde do první padesátky nejsilnějších superpočítačů.

Vysoce výkonné zařízení bude sloužit nejen akademické obci, ale také průmyslovým podnikům, uvedla mluvčí IT4Innovations Zuzana Červenková. Smlouvu o pořízení superpočítače podle ní tento měsíc podepsaly Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC JU), společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), která systém dodá, a IT4Innovations.

Do Ostravy se stroj dostane díky tomu, že IT4Innovations loni uspělo v celoevropské soutěži o hostitelství takzvaného EuroHPC petascale superpočítačového systému. Prostřednictvím EuroHPC JU bude zaplaceno 35 procent nákladů a zbývající část pokryjí evropské dotace.

IT4Innovations má teď k dispozici čtyři superpočítače. „Superpočítač s pracovním názvem EURO_IT4I bude dosahovat špičkového výkonu 15,2 petaflopu za sekundu,“ uvedla Červenková. Jeho výkon tak výrazně převýší výkon Salomonu, doposud nejvýkonnějšího superpočítače v IT4Innovations s výkonem dva petaflopy za sekundu.

„Za zmínku jistě stojí akcelerovaná část superpočítače, kterou budou tvořit servery HPE Apollo 6500 s celkovým počtem 560 grafických karet NVIDIA A100 Tensor Core, které mimo jiné poskytují teoretický špičkový výkon až 175 petaflopů za sekundu pro výpočty umělé inteligence,“ doplnila Červenková.

O vzniku společného podniku označovaného zkratkou EuroHPC rozhodly v listopadu 2018 na návrh Evropské komise členské země unie. Jeho úkolem je, zajistit, aby byla EU do roku 2020 vybavena superpočítačovou infrastrukturou světové úrovně.

Autor: ČTK, bo
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!