Na nové iPady čekaly davy zájemců | E15.cz

Na nové iPady čekaly davy zájemců

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na českém trhu se třetí generace iPadu objeví až za týden, ale ve světě si odbývá premiéru dnes. Před obchody Apple v Tokiu, Hongkongu, Singapuru a Sydney se tvořily dlouhé fronty. Stejná situace panovala i v Londýně, Paříži či Mnichově. Nové iPady se dnes začínají prodávat celkem v deseti zemích.

Prodejny americké společnosti Apple v Tokiu, Hongkongu, Singapuru a Sydney dnes obléhaly davy zájemců o nejnovější verzi populárního počítačového tabletu iPad. Fronty se už v noci tvořily i v Mnichově, Paříži a Londýně. Apple se dnes začne prodávat třetí verzi iPadu i na klíčovém americkém trhu. Na českém trhu se má objevit o týden později.

Před prodejnou Apple v tokijské obchodní čtvrti Ginza bylo podle agentury AP před jejím otevřením, posunutým o dvě hodiny dopředu, asi 450 lidí. Australský operátor Telstra zahájil ve dvou svých obchodech prodej nových iPadů již o půlnoci tamního času. Nový iPad představil šéf společnosti Tim Cook minulý týden.

Tim Cook, šéf společnosti Apple, představuje nový iPad Autor: ctk

Tim Cook

V Hongkongu jediná prodejna Apple distribuci iPadu pečlivě zorganizovala. Zájemcům určila dobu vyzvednutí a požadovala po nich identifikaci místním průkazem, aby se zamezilo snahám Číňanů mimo hongkongské území koupit si přístroj dříve, a vyhnout se tím doma spotřební dani. V sousedním čínském městě Šen-čenu tak museli lidé čekat, až se tam nové tablety propašují. Čína je pro Apple nejrychleji rostoucím trhem, firma ale datum zahájení prodeje nového iPadu zatím neoznámila.

Nový iPad Autor: MobilMania.cz

Dva roky po příchodu iPadu na trh se uvádění jeho nových verzí stalo druhou největší světovou událostí trhu spotřební elektroniky po každoročním uvádění nové verze telefonu iPhone. Před rokem se před vlajkovou prodejnou firmy na newyorské Páté avenue shromáždily tisíce zájemců a tentýž den se tam i přes zkrácenou prodejní dobu přístroj zcela vyprodal.

Pro některé zákazníky je čekání ve frontě jedinou možností jak se k novému iPadu dostat okamžitě. Firmě rychle došly zásoby, jimiž uspokojovala online objednávky, a ve čtvrtek zákazníkům sdělila, ať se připraví na dvou až třítýdenní čekání.
Horečka spojená s uvedením nového iPadu se ve čtvrtek projevila i na ceně akcií firmy. Kurz Applu během dne poprvé překročil hranici 600 dolarů, nakonec ale zisky ztratil.

Novinka je vzhledově totožná s předchozím modelem, má ale například výkonnější procesor, větší rozlišení displeje a podporu pro rychlejší přenosy mobilních dat. Ceny nových iPadů jsou stejné jako u předchozího modelu. Ve Spojených státech začínají na 499 dolarech (asi 9350 korun) bez daně za verzi s pamětí 16 GB a bezdrátovým připojením. Předchozí model iPad 2 zůstává v prodeji za nižší ceny a základní verze se bude prodávat za 399 dolarů.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.