NASA již brzy pokročí s výrobou nástupce Concordu, prohlédněte si futuristický letoun | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

NASA již brzy pokročí s výrobou nástupce Concordu, prohlédněte si futuristický letoun

fry

Vesmírná agentura NASA ve spolupráci s americkým výrobcem letadel Lockheed Martin započaly práce na produkci nového nadzvukového letadla. Ponese jméno X-59 QueSST a jeho výroba přijde na 247,5 milionů dolarů. Informace přinesla CNN. 

Revoluce v nadzvukovém letectví. Tak popisují nový letoun jeho tvůrci. „Začátek výroby na projektu představuje velký krok kupředu pro X-59 a budoucnost tichého nadzvukového létání,“ uvedl Peter Iosifidis, manažer programu Low Boom Flight Demonstrator společnosti Lockheed Martin.

Hlavní devizou nového letounu by měla být nízká nebo dokonce žádná hlučnost. Letadlo X-59 by tak předcházelo problému, kterým ve své době čelil slavný Concorde. Jeho rychlost totiž byla omezena kvůli hlasitým sonickým třeskům. 

Symbolem nadzvukového létání je Concorde, předběhli ho ale Rusové. Podívejte se

Otestovat novou technologii plánuje NASA v nejbližších dnech v Texasu za pomocí stíhaček F/A-18 Hornet, které budou simulovat překročení zvukové bariéry. 

„S modelem X-59 budete stále mít stále možnost slyšet několik nárazových vln kvůli křídlům na letadlech, které vytvářejí výtah a objem letadla,“ říká Ed Haering, letecký inženýr z výzkumného střediska NASA. „Ovšem tvar letadla je pečlivě přizpůsoben tak, aby se tyto nárazy nezkombinovaly a vzájemně neposilovaly,“ tvrdí.

Podívejte se, jak si letoun představují společnosti NASA a Lockheed Martin v praxi

Letoun X-59 je navržen pro let ve výšce zhruba 17 kilometrů nad zemí při rychlosti zhruba 1513 kilometrů v hodině. Pokud půjdou všechny testy dobře, dostane se podle obou společností do výroby do konce roku 2021.  

Konkurenci pro NASA a Lockheed Martin mohou představovat japonské aerolinky Japan Airlines a společnost Spike Aerospace. Japonci investovali zhruba 10 milionů dolarů do startupové společnosti Boom Technologies, založené v Denveru. Ta doufá, že v nadcházející dekádě také objeví technologii tiché nadzvukové dopravy. Společnost Spike Aerospace je na cestě za obnovou zašlé slávy nadzvukového letectví nejdál a doufá, že do konce roku 2018 otestuje svůj letoun S-512 Supersonic Jet. 

Soumrak jumbo jetů. Prohlédněte si „hřbitov“, kde stará letadla končí
Kdo naváže na Concorde? Nadzvukové letectví se znovu vrací
Zlatá éra letectví. Aerolinky v minulosti nabízely luxus a pohodlí ve všech třídách

Autor: fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!