Největší letošní chyby Applu: Zbytečné produkty, softwarové nedokonalosti a dlouhé čekání

Apple Watch 7 navíc utrpěly tím, že je Apple představil mnohem dříve, než je byl schopen dodat na trh.

Apple Watch 7 navíc utrpěly tím, že je Apple představil mnohem dříve, než je byl schopen dodat na trh. Zdroj: Apple

Apple TV je na trhu déle než samotný iPhone
Nejnovější Apple TV je tím nejzbytečnějším v portfoliu firmy
Nová Apple TV přináší jen minimum funkcí, které uživatel nedostane jinde
A vše završuje vysoká cena
Apple slíbil světu univerzální ovladač na vše, zatím jej ale nikdo neviděl
12
Fotogalerie

Přísloví „I mistr tesař se někdy utne“ praxe mnohokrát potvrdila je skutečné klišé. Apple jako firma, které chce v technologickém světě udávat trend, by se jim každopádně měl vyhnout. Jenže pandemická doba měla i na Apple značný dopad. Dalo by se dokonce říct, že všechny velké omyly Applu z uplynulý rok z pandemických okolností přímo vycházejí. 

Apple TV

Toto zařízení je na trhu déle než samotný iPhone. Apple jeho první generaci představil už v roce 2006, tu nejnovější s podtitulem 4K ukázal na jaře 2021. Ač se pak samo zařízení může jevit jako poměrně užitečné, ve finále je spolu s iPodem touch tím nejzbytečnějším v celém portfoliu firmy.

Apple chtěl novinkou těžit z toho, že pandemie mnohé uzavřela v jejich domovech. Firma aktualizovala svůj bezmála čtyři roky starý model chytré televize, kterému ale poskytl prakticky jen rychlejší čip A12 Bionic, podporu HDMI 2.1 a nový ovladač hlasového ovládání Siri Remote.

Problém je v tom, že A12 Bionic Apple prvně použil už u pří roky starého telefonu iPhone XS. Ty nejnovější herní tituly ze služby Apple Arcade tedy budou mít v Apple TV problém. Rozhraní HDMI 2.1 je sice fajn, jenže společnost jeho podporu ještě neodemkla, takže tak nejkvalitnější videa si zde pořád nepřehrajete. Tím nejviditelnějším na novince je tedy její redesignovaný ovladač. Na ten předchozí si totiž řada uživatelů stěžovala, takže jim v tomto ohledu vyšla společnost vstříc.

Tím největším problém je ale cena. Pět tisíc korun za variantu s 32GB pamětí je prostě příliš. I proto, že pokud vlastníte chytrou televizi, tak vám tento hardware Applu přidá vlastně jen možnost instalovat si aplikace a hry z App Store. Jenže první si spíše obsloužíte v iPhonu a druhé zde naráží na výkonnostní limit. Apple TV se tak prakticky hodí jen těm, kteří nemají chytrou televizi a nechtějí investovat do nové. Spolu s Apple TV+ tak samozřejmě dostanou i Netflix, YouTube a další streamovací služby.

Universal Control

Když viceprezident Applu Craig Federighi prezentoval funkci systému macOS 12 Monterey a iPadOS 15 zvanou Universal Control, mnohým spadla čelist. Takto elegantní ovládání desktopového a mobilního systému za pomoci jednoho kurzoru myši a jedné klávesnice zde nejen že ještě nebylo, ale také vypadalo velice použitelně. Ano, vypadalo a pořád vypadá, ovšem jestli se ho někdy dočkáme.

Apple své nové operační systémy představil v červnu, mezi uživatele se pak v ostré verzi dostaly v září, respektive v říjnu. Jenže toto „univerzální ovládání“ nebylo jejich součástí, neobjevilo se ani jako součást už vydaných aplikací. A to společnost uváděla, že funkci uvolní během podzimu. Nyní Apple slibuje představení univerzálního ovladače na jaře.

Makrofotografie u iPhonu 13 Pro

Jednou z nových funkcí iPhonů 13 Pro a 13 Pro Max je možnost fotografovat makro. Apple totiž razantně vylepšil ultraširokoúhlý fotoaparát, který právě fotografování zblízka velice obstojně dokáže. Kde navíc konkurence obvykle nabízí jednoúčelový snímač s mizerným rozlišením, tak zde Apple svým makro snímkům poskytne plné 12MPx rozlišení.

Režim makro se v iOS 15 aktivuje automaticky, pokud se dostatečně přiblížíte ke snímanému objektu. V takovém případě se objektiv sám přepne na ten ultraširokoúhlý. Původně jste s tímto chováním nemohli nic dělat. Sice to vylučovalo chybu, ale bylo to uživatelsky krajně nepřívětivé. Nastavení systému proto vzbudilo vlnu nevole. Apple na tyto stížnosti reagoval a do nastavení fotoaparátu přidal přepínač, který umožní funkci vypnout.

Jenže hůř to udělat asi nemohl. Novinka, ukrytá nesmyslně v systémovém nastavení, ale dala uživateli na výběr buď se makrofotografie zcela vzdát, nebo s ní nechat v chodu i přepínání objektivů. Ani to se uživatelům nelíbilo, takže přišla další změna.

I když přepínač v nastavení zůstal, konečně jsme se dočkali přepínače i v rozhraní aplikace Fotoaparát. Jakmile tedy systém detekuje blízký objekt, přepne se na ultraširokoúhlý objektiv a ukáže vám ikonu květiny. Pokud na ni klepnete, vrátíte se na širokoúhlý objektiv. Ani to není ideální, protože to neřeší problém s nahráváním videí, kdy máte v záběru stále přítomný rušivý přechod. Je vidět, že Apple šil funkci horkou jehlou.

Apple Watch Series 7

Před představením Apple Watch Series 7 kolovaly obrázky se „zaručeně“ pravou podobu nových hodinek od Applu, vycházející ze zpráv od analytiků a jejich informací z dodavatelských řetězců. Design vycházel z podoby iPhonů 12 a byl skutečně líbivý – to i proto, že by se konečně jednalo o první větší změnu vzhledu hodinek od jejich představení v roce 2015.  Jenže Apple překvapil. Nemile. Design hodinek se sice skutečně změnil, ale v přímém porovnání s předchozí generací jen nepatrně. O milimetr se zvětšilo pouzdro, narostl i displej, přibyla odolnost proti prachu, a to je prakticky vše. Apple sice neudělal nic špatně, ale nenaplnil očekávání, která trh měl.

Nedostatek čipů a zpoždění dodavatelského řetězce navíc způsobily, že společnost sice hodinky představila spolu s iPhony 13, ale na rozdíl od telefonů je nebyla schopná začít hned prodávat.  Představení proběhlo 14. září, předobjednávky byly zahájeny až 8. října, první kusy se pak začaly distribuovat s 15. říjnem. A to ještě jen těm, kteří zareagovali ihned, protože dodací doba se s postupem času neúměrně prodlužovala. Leckdo tak čekal i déle než měsíc. Několikatýdenní čekání se ostatně týká i některých iPhonů nebo počítačů Mac.

Výřez v displeji MacBooků Pro

V době, kdy se většina výrobců zbavuje jakýchkoli nutných výřezů, průstřelů a podobných rušivých prvků zasahujících do displeje, se Apple rozhodl, že výřez pro kameru, který je stále přítomen v jeho iPhonech, přidá i do nových přenosných počítačů MacBook Pro.

Díky použití výřezu může mít displej užší rámečky, což znamená celkově menší rozměry laptopu při zachování velikosti obrazovky. To je ale prakticky jediný klad. Operační systém se totiž s cizím prvkem zasahujícím do obrazovky mnohdy neumí vypořádat a reaguje na něj chaoticky.

Uživatel má na výběr, zda po systému chce, aby s výřezem počítal a zobrazoval tak obsah kolem něho, nebo aby ho ignoroval, tedy že v jeho celé šíři budou jen a pouze černé pixely. A právě nad tím zůstává rozum stát, okrádáte se tím totiž o velikost displeje a ve finále se zde nabízí otázka, zda by nakonec ten silnější rámeček nebyl lepší.