PPF dostala předžalobní výzvu kvůli vytěsnění investorů z O2, minoritáři žádají vyšší odstupné

Sídlo O2 na pražské Brumlovce

Sídlo O2 na pražské Brumlovce Zdroj: Tomeš Michael / E15

Advokátní kancelář KLB Legal zastupující 759 bývalých vlastníků O2 včetně aktivistického investora Tomáše Hájka zaslala skupině PPF Telco předžalobní výzvu. Dožaduje se v ní zvýšení sumy vyplacené za nuceně prodané akcie telekomunikačního gigantu. Pokud PPF nevyhoví, advokátní kancelář chce v květnu podat žalobu.

PPF začala koncem února vyplácet menšinovým akcionářům částku 270 korun za akcii, kterou stanovila na základě průměrně ceny posledních obchodů. S takovým postupem při ohodnocení akcií však nesouhlasí KLB Legal.

„Mimo jiné lze upozornit především na nedostatečnou likviditu obchodovaných akcií na regulovaných trzích v České republice v minulých obdobích, proto ani podle zmíněné metodiky nemůže být v takovém případě burzovní cena jediným a hlavním ukazatelem určujícím spravedlivou výši protiplnění,“ píše v předžalobní výzvě advokát David Kuboň, který zastupuje skupinu bývalých minoritářů.

Ten také argumentuje znaleckým posudkem společnosti Apelen Valuation, která ocenila akcie O2 na 355 korun za kus. Dorovnání této částky by pro klienty znamenalo v souhrnu bezmála 380 milionů korun navíc, pro veškeré akcionáře pak 2,4 miliardy. 

Video placeholde
Jak zemřel Petr Kellner? I po roce jsou příčiny zřícení vrtulníku nejasné • Videohub

PPF, která v O2 před plným ovládnutím vlastnila 90,5 procenta, měla na vytěsnění minoritářů právo, protože její podíl přesáhl hranici devadesát procent. Poslední doporučení tuzemských analytiků ovšem cílovala cenu tohoto titulu výše.

„Akcie O2 ve svých portfoliích držela dlouhodobě řada drobných investorů i fondů kvůli stabilním dividendám. Tito investoři by rádi ve své držbě pokračovali. Aby je PPF za tento nucený prodej kompenzovala, bylo by férové nabídnout vyšší cenu,“ míní portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. 

Analytik Komerční Banky Bohumil Trampota je k nastavené ceně benevolentnější. „Cena vytěsnění minorit zhruba odpovídá šestiměsíčnímu průměru. Dostala také zelenou od regulátora, kterým je v tomto případě ČNB,“ řekl Trampota.

​​PPF se vyjádřila podobně. „Výkupní cena za jednu akcii, takzvané přiměřené protiplnění, byla určena na 270 korun za jednu akcii O2 CR, přičemž řádnost odůvodnění této částky byla potvrzena pravomocným rozhodnutím ČNB z loňského prosince, která toto rozhodnutí zveřejnila na svých stránkách. Ze zákona nezávislé ocenění není vyžadováno,“ konstatuje mluvčí skupiny Leoš Rousek.

​​Pro Hájka je to již několikátý pokus, jak se při vytěsnění soudně domoci vyšší ceny za akcii. Podobné žaloby inicioval už u společností CETIN, Unipetrol nebo PFNowovens. Soudní řízení ve všech těchto sporech stále probíhá. Ve sporu se společností AAA Auto se mu podařilo dosáhnout mimosoudního vyrovnání.

Akcie společnosti O2 jsou kotované na pražské burze od roku 1995. Operátor postupně měnil názvy z původního SPT Telecom na Český Telecom a O2 Czech Republic. Od O2 se v roce 2015 oddělil vlastník infrastruktury CETIN, který vydal vlastní akcie. Ty získali akcionáři O2. PPF jako majoritní akcionář později akcie CETIN vykoupila.

Do  telekomunikační divize PPF kromě O2 patří mobilní operátoři působící pod značkou Telenor, respektive Yettel v Maďarsku, Bulharsku a v Srbsku a také infrastrukturní společnosti CETIN Group, které podnikají ve stejných zemích i v Česku.

Skupina PPF působí ve 25 zemích a investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie a nemovitosti až po strojírenství. Skupina vlastní aktiva ve výši 40,3 miliardy eur a celosvětově zaměstnává osmdesát tisíc lidí. Majoritním vlastníkem PPF byl až do loňské tragické smrti nejbohatší Čech Petr Kellner. Poté se stala správcem jeho pozůstalosti vdova Renáta Kellnerová