PPF v Bulharsku narazila, koupi Nova Broadcasting Group neschválily úřady | E15.cz

PPF v Bulharsku narazila, koupi Nova Broadcasting Group neschválily úřady

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

PPF nekoupí mediální společnost Nova Broadcasting Group od firem MTG a Eastern European Media Holdings. Neschválil to bulharský antimonopolní úřad.

Od společnosti Modern Times Group měla odkoupit 95procentní podíl v Nova Group, od Eastern European Media Holdings pak zbylých pět procent. Od tohoto záměru však PPF na základě rozhodnutí úřadů odstupuje.

Skupina PPF nicméně podle svého vyjádření plánuje i nadále rozvíjet svůj bulharský byznys, konkrétně pak telekomunikační aktiva ve společnosti Telenor. Tu získala jako součást akvizice telekomunikačních aktiv operátora Telenor ve střední a východní Evropě, konkrétně v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.

Bulharský regulační úřad zablokoval prodej bulharské Nova Broadcasting Group české PPF loni v červenci. Komise pro ochranu hospodářské soutěže uvedla, že značný počet médií vlastněných společností Nova Broadcasting a PPF jim dává konkurenční výhodu na trhu s mediálními službami, což by je mohlo motivovat ke zvýšení cen, změně podmínek stávajících smluv nebo k omezení přístupu na trh.

PPF se na koupi bulharské mediální jedničky dohodla loni v únoru. MTG tehdy uvedla, že transakce bulharský podnik ohodnocuje na 185 milionů eur (4,8 miliardy korun).

Nova Broadcasting Group je v Bulharsku podle dřívějších údajů největší komerční mediální skupinou s podílem na sledovanosti 33 procent. Tvoří ji sedm televizních stanic a 19 firem poskytujících on-line mediální služby. Založena byla v roce 1994.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera investuje do řady odvětví, od bankovnictví, finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí až po biotechnologie. Vlastní mimo jiné většinový podíl v tuzemském operátorovi O2, který je v Česku největším provozovatelem internetové televize. Dříve PPF vlastnila českou komerční televizi Nova, kterou v roce 2005 prodala společnosti CME. PPF v polovině minulého roku vlastnila aktiva ve výši téměř 38 miliard eur.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah