ČVUT dorazil první objednaný robot Spot. Zaplatila ho armáda USA | E15.cz

První robot Spot trénuje na pražském ČVUT. Zaplatila ho americká armáda

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Do Prahy dorazil první ze tří čtyřnohých robotů Spot amerického vývojáře Boston Dynamics, které získala Fakulta elektrotechnická fakulty (FEL) Českého vysokého učení technického v Praze. Nákup umožnila subvence od agentury amerického ministerstva obrany pro vývoj vojenských technologií DARPA ve výši 1,5 milionu dolarů.

Zřejmě nejznámější a nejinovativnější roboty proslulého amerického výrobce použijí vědci a studenti FEL ve finále prestižní soutěže DARPA Subterranean Challenge, která se koná 21. až 23. září v USA. Soutěž, jíž se účastní třeba i laboratoř tryskových pohonů NASA nebo světoznámý Massachusetts Institute of Technology, má především ověřit možnosti autonomních robotů a jejich spolupráce. V běžném použití mají lidem usnadnit přístup do nebezpečných míst.

„Z naší práce a výsledků budou moci těžit partneři z oblasti státní a veřejné správy či průmyslu. Spolupracujeme například s hasičskými sbory z jiných zemí,“ říká profesor Tomáš Svoboda, vedoucí katedry kybernetiky FEL a vedoucí zúčastněného týmu CTU-CRAS-NORLAB. Kde všude a jak bude možné roboty využít, ukážou příští roky. 

Svoboda věří, že jeho tým má co nabídnout i české armádě nebo integrovanému záchrannému systému. „Roboty jsou podle dosavadních poznatků velmi dobře  připraveny na autonomní pohyb v náročném terénu a navíc jsou velmi spolehlivé. Pomohou nám řešit úkoly finálového kola, které bude simulovat náročné podmínky vyvolané přírodní katastrofou nebo průmyslovou havárií,“ uvádí Svoboda.

Předchozí kola soutěže se odehrála v podzemních dolech v Pittsburghu a v podzemí průmyslového komplexu nedostavěné jaderné elektrárny u města Olympia ve státě Washington.

Podívejte se na nejrůznější roboty z dílny Boston Dynamics:

Spoty jsou prvními roboty svého druhu ve výbavě FEL. Doplní stávající hardware českého týmu, tedy kolové, pásové, létající a šestinohé záchranářské roboty. Kráčejícími roboty se na FEL od roku 2013 zabývá laboratoř výpočetní robotiky. Od té doby navrhla několik menších šestinohých kráčejících robotů zaměřených především na výzkum pohybu, navigace a učení se chůzi v terénu.

Tým vědců a studentů si v minulosti připsal četné úspěchy. Loni i předloni například vyhrál v robotické soutěži v kategorii nesponzorovaných týmů, která se zaměřovala na simulaci prostředí městského podzemí. Dříve také uspěl v průzkumu tunelů. Vedle nákupu robotů Spot využije FEL subvenci k pořízení letky dronů se senzory přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách.

Podívejte se, jaké úkoly už Spot zvládne:

Boston Dynamics Spot

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah