Revoluce ve financování filmů: Hollywoodský producent chce své dílo zaplatit z NFT

NFT se mohou stát novým způsobem, jak financovat nízkorozpočtové filmy.

NFT se mohou stát novým způsobem, jak financovat nízkorozpočtové filmy. Zdroj: Reuters

Niels Juul produkoval například film Martina Scorseseho Irčan z roku 2019 s Robertem de Nirem a Al Pacinem (na snímku) v hlavních rolích.
2
Fotogalerie

Ve Spojených státech vznikne první celovečerní film zcela financovaný nezaměnitelnými tokeny neboli NFT. Přišel s tím hollywoodský producent dánského původu Niels Juul, který se zviditelnil zejména spoluprací se slavným režisérem Martinem Scorsesem. Juul věří, že NFT mohou být pro nízkorozpočtové snímky novou příležitostí obstarání peněz.

„Filmová studia zpravidla upřednostňují velké franšízy před malými nezávislými projekty. Těm pak trvá dlouhé roky, než se dočkají realizace,“ vysvětluje Juul. „V současném hollywoodském systému je zkrátka obtížné sehnat investory. Chceme ho proto učinit demokratičtějším,“ dodává. 

Juul, jenž v minulosti produkoval například Scorseseho mafiánské drama Irčan, založil produkční společnost NFT Studios. Firmám a individuálním investorům hodlá prodat deset tisíc tokenů za deset milionů dolarů, zhruba 224 milionů korun. Ty pak použije na natáčení filmu. 

Vše, co potřebujete vědět o NFT:

Video placeholde
NFT - Nezaměnitelný token • Videohub

Každý, kdo si od něj zakoupí NFT, získá odpovídající podíl z tržeb, samozřejmě za předpokladu, že se snímek podaří dostat do kin či na streamovací platformy. Kromě toho se bude moci osobně setkat s herci. 

Producent tvrdí, že se mu již do projektu A Wing and a Prayer čili Křídlo a modlitba podařilo nalákat známého režiséra a velkou hereckou hvězdu. Jejich identity však odhalí až příští rok v únoru před zahájením filmového festivalu v Berlíně. Samotné natáčení by pak mělo začít v dubnu na Maltě a ve Velké Británii. Premiéra se uskuteční v září 2022. 

Juulův film již stihl zaujmout londýnskou investiční firmu NFT Investments, jež se na obchodování s nezaměnitelnými tokeny specializuje. Za milion dolarů si v NFT Studios koupila pětinový podíl a producentovi hodlá pomoci s rozjetím fundraisingové kampaně. 

Deník The Guardian připomíná, že do NFT v poslední době investovala řada umělců a celebrit, například dědička amerického hotelového impéria Hilton Paris Hiltonová, ruská primabalerína Natalia Osipovová, britský malíř Damien Hirst nebo americký animátor Mike Winkelmann.    

NFT (Non-Fungible Token) označuje transparentní doklad o vlastnictví nějaké digitální položky a umožňuje tak jasné a rychlé určení majitele. Takovou položkou může být obrázek, video, skladba, herní předmět, článek nebo i tweet. Více o tomto novém investičním fenoménu si můžete přečíst například zde.