Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě | E15.cz

Startup vyvinul pro umělou inteligenci největší čip na světě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kalifornský startup Cerebras představil největší čip světa, který pro potřeby umělé inteligence vyvíjel čtyři roky. Informoval o tom list Financial Times. Čip o ploše 46.225 milimetrů čtverečních je 56krát rozsáhlejší než největší grafický procesor. Zatímco zmíněný GPU obsahuje 21,1 miliardy tranzistorů, nově vyvinutý čip jich má 1,2 bilionu, uvedl na svém webu Cerebras.

Čip vyvinutý firmou Cerebras spotřebuje tolik elektrické energie jako servery naskládané do jednoho a půl rozvaděče, z nichž každý přesahuje 180 centimetrů.

Závod o čip nové generace pro potřeby umělé inteligence se blíží vrcholu. Několik společností - například americký Intel, izraelský startup Habana Labs nebo britský startup Graphcore - už zákazníkům tyto čipy začalo dodávat, anebo toho chce dosáhnout do konce roku. Tyto speciální čipy vyvíjí přes 50 společností.

Novou generaci čipů si žádá obrovské množství dat, které jsou potřeba pro takzvané neuronové sítě, výpočetní systém, který je inspirován lidským mozkem a dokáže se sám učit.

Porovnání nového čipu se starým grafickým procesorem:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah