Summit od IBM byl pokořen. Nejvýkonnější superpočítač mají Japonci | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Summit od IBM byl pokořen. Nejvýkonnější superpočítač mají Japonci, pojmenovali ho Fugaku

ČTK, vku

Superpočítač, který vyvinula společnost Fujitsu a japonský výzkumný ústav Riken, byl v nezávislém průzkumu označen za nejvýkonnější počítač na světě. Překonal tak konkurenty z USA a Číny, píše agentura Reuters. 

Superpočítač Fugaku, pojmenovaný po hoře Fudži, byl postaven za pomoci technologie firmy Arm. Ta patří společnosti SoftBank Group. Má více než 150 tisíc rocesorů a podle výzkumné organizace TOP500, která dvakrát ročně vytváří seznam nejvýkonnějších počítačů světa, má 2,8krát vyšší výkon než druhý nejrychlejší počítač světa.

Je to poprvé od roku 2011, kdy japonský superpočítač vede žebříček nejrychlejších počítačů světa. V roce 2011 mu vévodil počítač K firmy Fujitsu, který byl prvním počítačem na světě s výkonem více než deset biliard výpočtů za sekundu.

Nový superpočítač je instalován v centru pro počítačové vědy Riken ve městě Kóbe. Plný provoz zahájí v příštím roce. Bude pomáhat při výzkumu v různých oblastech, od vývoje léků až po předpověď počasí, a pomůže formovat politická rozhodnutí.

Fugaku má výkon více než 415 biliard výpočtů za sekundu. Druhá příčka patří americkému počítači Summit, jkterý vyvinula firma IBM k využití v Oak Ridge National Laboratory. Třetí příčku obsadily také Spojené státy, pětici nejvýkonnějších počítačů světa uzavírají počítače z Číny, uvedla agentura Kjódó.

Kvantová nadvláda je tady. Googlu se podařilo postavit revoluční počítač

Čeští vědci mají nový superpočítač, bude testovat umělou inteligenci pro autonomní vozy

V Japonsku postaví superpočítač, český překoná více než šedesátinásobně

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!