V Japonsku postaví superpočítač, český překoná více než šedesátinásobně

superpočítač (ilustrační foto)

superpočítač (ilustrační foto) Zdroj: immortal.org

Národního superpočítačové centrum IT4Innovations
Model superpočítače K, tedy Kei
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg posílá českým vědcům superpočítač.
Superpočítač Pangea společnosti Total
První teraflopový superpočítač ASCI Red
6 Fotogalerie
ČTK

Japonská vláda zaplatí vývoj nejrychlejšího superpočítače na světě, který umožní domácím firmám zlepšit konkurenceschopnost na poli výzkumu a vývoje. Uvedla to dnes agentura Reuters. Cílem je vrátit zemi na špičku v oblasti technologických inovací.

Japonsko vloží do projektu nevídaných 19,5 miliardy jenů (4,4 miliardy Kč). Přístroj dokáže zpracovat za sekundu 130 biliard výpočtů neboli 130 petaflopů. Překoná tak dosavadního šampiona, čínský Sunway Taihulight, který umí jen 93 petaflopů. "Pokud víme, nic rychlejšího neexistuje," řekl agentuře Reuters Satoši Sekiguči, generální ředitel Japonského národního střediska pro průmyslovou vědu a technologie, kde počítač sestaví.

Přístroj dokáže zpracovat obrovské množství dat, jež umožní automatizaci v továrnách, vývoj aut bez řidiče, pokrok v robotice a lékařských diagnózách. Čína používá svůj Sunway Taihulight pro předpověď počasí, lékařský výzkum a v oblasti průmyslového designu. Japonské společnosti, které zatím musely podobné výpočty svěřovat zahraničním firmám Google a Microsoft, budou superpočítač moci používat za poplatek.

Od doby, co se Čína stala druhou největší ekonomikou, vládne v Japonsku nostalgie po časech, kdy země hrála prim na poli technologií. Premiér Šinzó Abe volá po užší spolupráci firem, úřadů a politiků. Nový superpočítač má návratu Japonska na vrchol technologických inovací dopomoci.

V České republice je nejrychlejším počítačem ostravský Salomon, který má výkon dva petaflopy, což jej řadí na pětapadesátou příčku mezi superpočítači.