Superšéf Novy Sarbu zastavil své pražské byty spořitelně | E15.cz

Superšéf Novy Sarbu zastavil své pražské byty spořitelně

Adrian Sarbu
Adrian Sarbu
• 
ZDROJ: paginademedia.ro

Aleš Borovan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká spořitelna získala páky na jednoho z nejvlivnějších manažerů v Česku, prezidenta CME a superšéfa Novy Adriana Sarbua. Rumunský manažer zastavil v její prospěch své tři luxusní byty v Praze na Rašínově nábřeží. Nemovitosti slouží jako záruka úvěru ve výši 2,2 milionu eur (přibližně 56 milionů korun), který spořitelna poskytla Sarbuovi na počátku roku. Zástavní právo by mělo trvat do konce roku 2027. Vyplývá to z dokumentů, které má deník E15 k dispozici.

Je pravděpodobné, že úvěr od České spořitelny sloužil k nákupu právě těchto bytů. Ty se nacházejí v lukrativní části pražského Nového Města s výhledem na Petřín a Pražský hrad, hned vedle slavného Tančícího domu. Podle developera a investora projektu, firmy King Street, má jít o jedno z nejluxusnějších bydlení v Praze. Byty zde byly v nabídce za cenu od 30 do 74 milionů korun bez DPH.

Součástí služeb raně secesního domu pojmenovaného River House je kromě kamerového systému i majordomus, který obyvatelům parkuje auto.

Z katastru nemovitostí vyplývá, že Sarbu přímo vlastní více než 28 procent celého domu. Je možné, že drží i další byty – kupříkladu 12,7 procenta projektu ovládá nedávno založená firma Capital Sure, jejíž vlastnictví je vyvedeno na neprůhledné Kajmanské ostrovy.

Podle informací deníku E15 se v Sarbuových bytech na nábřeží konají i neformální porady vedení mediální společnosti CME a dceřiné Novy. Adrian Sarbu nechtěl své realitní operace v Praze komentovat.

Sarbu na sebe v nedávné době opakovaně upozorňoval potřebou velkých objemů peněz. Kupříkladu na sklonku loňského roku prodal přes 40,5 tisíce kusů akcií CME, což mu vyneslo okolo 5,5 milionu korun. Za celý rok 2011 Sarbu podle údajů Bloombergu prodal 360 tisíc akcií CME. Získané peníze měly být údajně použity na financování jeho rumunských operací. I nadále by měl prezident CME přímo či nepřímo vlastnit dalších 2,4 milionu akcií podniku.

Autor: Aleš Borovan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah